Trwa ładowanie...
dab49ar

Afera szczepionkowa. Rektor WUM Zbigniew Gaciong podjął decyzję

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjął decyzję dotyczącą zajmowanego stanowiska. Zapowiedział, że nie zamierza z niego ustąpić. "Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia" - przekazał w oświadczeniu Zbigniew Gaciong. Jego zdaniem "naciski" Adama Niedzielskiego są zamachem na niezależność WUM.
Share
Zbigniew Gaciong podjął decyzję. Nie zamierza ustąpić ze stanowiska rektora WUM
Zbigniew Gaciong podjął decyzję. Nie zamierza ustąpić ze stanowiska rektora WUMŹródło: EastNews, Fot: Tomasz Jastrzebowski
dab49ar

"W związku z wypowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas konferencji prasowej w dniu 11.01.2021 r. wyraził oczekiwanie mojej dymisji z funkcji rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczam, że nie ustąpię z zajmowanego stanowiska" - przekazał w oświadczeniu Zbigniew Gaciong.

Rektor WUM stwierdził, że "kryzys wizerunkowy" uczelni jest związany nie tylko z błędami, które popełniono podczas organizacji szczepień, lecz także z "bezprecedensowym manipulowaniem opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego".

Gaciong dowodzi, że NFZ oraz szef resortu zdrowia "sformułowali nieprawdziwe tezy" dotyczące szczepień prowadzonych przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. "(...) Podczas gdy podmiot ten we wskazanym okresie nie posiadał żadnego zlecenia z NFZ, nie otrzymał jakiejkolwiek szczepionki i wobec tego nie zaszczepił żadnego pacjenta" - twierdzi rektor WUM.

dab49ar

Zobacz też: "To sytuacja skandaliczna". Bartosz Arłukowicz ostro o projekcie PiS ws. mandatów

Zbigniew Gaciong oskarża Adama Niedzielskiego o "zamach na niezależność" WUM

"W niedopuszczalny sposób został również przerobiony przez NFZ 'wykaz podmiotów wykonujących działalność leczniczą realizujących szczepienia przeciw COVID-19'" - dodał Gaciong.

dab49ar

Jak przekonuje, Niedzielski jest do niego uprzedzony. "Pretekstem do takich reakcji stało się m.in. przyjęcie przeze mnie zaproszenia od przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, by dołączyć do ponadpartyjnego Zespołu Doradców Komisji Zdrowia Senatu RP X kadencji" - twierdzi w oświadczeniu Gaciong.

I dodaje: "Naciski ministra zdrowia Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność".

W poniedziałek szef resortu zdrowia przedstawił wnioski z kontroli na WUM. Ustalono, że uczelnia dopuściła do nieplanowego zaszczepienia m.in. aktorów i biznesmenów. - Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - powiedział Niedzielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dab49ar

Podziel się opinią

Share
dab49ar
dab49ar
Więcej tematów