Trwa ładowanie...
d49btlk

Afera Mariana Banasia. Ujawniamy: żona szefa ABW nie pracuje już w NIK

Jak ustaliła Wirtualna Polska, żona szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po ponad 10 latach odeszła z pracy w Najwyższej Izbie Kontroli. Rozwiązanie umowy nastąpiło tuż po tym, jak CBA zawiadomiło prokuraturę o nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych Mariana Banasia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marian Banaś zapowiedział, że nie ustąpi ze stanowiska prezesa NIK
Marian Banaś zapowiedział, że nie ustąpi ze stanowiska prezesa NIK (PAP, Fot: Leszek Szymanski/PAP)
d49btlk

- Pani I.P. była zatrudniona w Najwyższej Izbie Kontroli od 12 maja 2009 r. do 30 listopada 2019 r. Stosunek pracy został rozwiązany w drodze porozumienia stron z inicjatywy pracownika. W okresie zatrudnienia w NIK początkowo zajmowała stanowisko starszego inspektora kontroli państwowej, następnie specjalisty kontroli państwowej. Ostatnio Pani I. P. przebywała na urlopie wychowawczym – informuje Wirtualną Polskę wydział prasowy Najwyższej Izby Kontroli.

Zbieżność terminów nieprzypadkowa

Odejście z pracy żony szefa ABW nastąpiło w tym samym czasie, w którym CBA zawiadomiło prokuraturę w sprawie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Stało się to w piątek 29 listopada, po tym, jak prezes NIK zapowiedział, mimo wcześniejszych doniesień o rezygnacji, że nie poda się do dymisji. Według CBA Banaś ma pieniądze, których pochodzenia nie potrafi przekonująco wyjaśnić. A jego oświadczenia majątkowe są pełne luk.

Według naszych informatorów, odejście żony szefa ABW pod koniec listopada nie było przypadkowe.

d49btlk

- Zarówno kierownictwo PiS, jak i służby poszły na wojnę z Banasiem. Jako prezes NIK był przełożonym żony szefa ABW i miał bardzo dużo narzędzi, którymi mógł wpływać na nią, a więc pośrednio na Pogonowskiego. Szef ABW wolał to przeciąć. Dalsza praca jego żony w NIK nie miała racji bytu – mówi nam nasz informator, osoba znająca kulisy odejścia żony szefa ABW.

Zobacz też: Banaś miał się wściec po zwolnieniu syna. Miller: jeśli to prawda, rozumiem go

Szef ABW i znajomość z Banasiem

Przypomnijmy, że obaj panowie znają się od dawna. Kilkanaście lat temu, za pierwszych rządów PiS, obaj pracowali w resorcie finansów. W latach 2006-2007 Pogonowski był Dyrektorem Biura Obsługi Prawnej i Zastępstwa Procesowego w ministerstwie, z kolei Banaś pełnił wtedy funkcję wiceministra finansów i szefa Służby Celnej. Po wygranych w 2015 roku przez PiS wyborach Banaś znowu został wiceszefem resortu finansów, a Pogonowski p.o. szefa ABW.

d49btlk

- Nie uciekam od tematu i nie zaprzeczam, że faktycznie znam Mariana Banasia. Trudno jednak mówić w tym przypadku o "związkach” z Panem Ministrem Banasiem. Nasze kontakty miały zawsze charakter służbowy i wiązały się z pełnionymi przez nas funkcjami. Marian Banaś był szefem Służby Celnej, wiceministrem finansów, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. W każdym z tych miejsc aktywnie zwiększał dochody budżetu państwa. Działania ABW, podobnie jak KAS i innych organów, również obejmują obszar przestępstw VAT-owskich, stąd te relacje były i naturalne i potrzebne – mówił w wywiadzie dla TVP Info Piotr Pogonowski.

Pogonowski broni działań ABW

To pod auspicjami Pogonowskiego Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzała postępowanie sprawdzające. Postępowanie zakończyło się wydaniem Banasiowi m.in. w 2016 r. poświadczenia bezpieczeństwa. Jak to możliwe, skoro już wtedy ówczesny wiceminister finansów miał mieć niejasne kontakty z osobami z krakowskiego półświatka? Tego ABW racjonalnie nie wytłumaczyła. A według Pogonowskiego, nie było żadnych niepokojących sygnałów z innych służb. Ale to właśnie szefowi ABW zarzuca się, że Agencja nie zapobiegła nominacji Banasia na szefa Najwyższej Izby Kontroli.

Warto też zaznaczyć, że Pogonowski kilka lat temu zasiadał w radzie nadzorczej spółki, której prezesem był Arkadiusz B., były dyrektor w resorcie finansów i współpracownik Mariana Banasia. Ten sam Arkadiusz B., jak ujawniła "Rzeczpospolita”, miał kierować zorganizowaną grupą przestępczą mającą wyłudzać podatek VAT. Pogonowski bronił się, że znajomość z Arkadiuszem B. miała jedynie służbowy charakter.

Przypomnijmy, afera z Marianem Banasiem wybuchła, kiedy okazało się, że w jednej z jego krakowskich kamienic prowadzony jest tzw. hotel na godziny. W międzyczasie okazało się, że w oświadczeniach majątkowych urzędnika pojawia się mnóstwo wątpliwości. Kontrola CBA zakończyła się 16 października. Mimo kontrowersji wokół byłego ministra finansów i sugestii, by podał się do dymisji, Banaś nadal sprawuje funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Został zgłoszony przez PiS i wybrany głosami polityków tej partii.

d49btlk

Szef ABW nie ustąpi?

Według medialnych informacji, w środowisku PiS była umowa, że Pogonowski po wygranych wyborach sam złoży rezygnację i wina za indolencję służb zostanie zrzucona na niego. Jednak jak zapowiedział w rozmowie z TVP Info, zrezygnuje dopiero, jeśli premier będzie chciał jego dymisji.

Poprosiliśmy w środę po południu rzecznika koordynatora ds. służb specjalnych Stanisława Żaryna o komentarz do sprawy. Telefonicznie przekazał nam informację, że najwcześniej będzie to możliwe w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49btlk

Podziel się opinią

Share
d49btlk
d49btlk
Więcej tematów