Trwa ładowanie...
d2tc7cx

Afera Mariana Banasia. Sąd zdecydował ws. przeszukań u szefa NIK

Wraca sprawa głośnych przeszukań u Mariana Banasia. Szef NIK złożył zażalenie na działania CBA. Po kilku miesiącach doczekał się odpowiedzi sądu. Nie jest ona jednak po jego myśli.
Share
Marianowi Banasiowi zarzuca się składanie fałszywych oświadczeń majątkowych
Marianowi Banasiowi zarzuca się składanie fałszywych oświadczeń majątkowychŹródło: Getty Images, Thierry Monasse
d2tc7cx

W lutym CBA prowadziło intensywne przeszukiwania w związku z aferą Mariana Banasia. Szef NIK złożył zażalenie. Jest decyzja sądu.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", Sąd Rejonowy w Białymstoku odrzucił zażalenie Banasia na przeszukanie jego mieszkań i gabinetu. Uznano, że immunitet chroni szefa NIK jedynie przed zatrzymaniem. Co więcej, zdaniem sądu istniało uzasadnione przypuszczenie, że w miejscach, w których zostały dokonane przeszukania, mogą znajdować się poszukiwanie dowody rzeczowe.

Sąd nie uwzględnił również pozostałych zażaleń dotyczących postanowień m.in. o przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych należących do członków rodziny prezesa Banasia. Za to prezes NIK odzyskał niektóre zarekwirowane mu rzeczy, m.in. kalendarze z notatkami. Tym samym, jak zauważają jego obrońcy, sąd uznał, że służby przekroczyły jednak część swoich uprawnień.

d2tc7cx

Zobacz też: Pytania o równość wobec prawa. Polityk PiS o zachowaniu premiera

Postanowień sądu dotyczących zażaleń nie można zaskarżyć.

Kulisy afery Mariana Banasia

Przypomnijmy, że o szefie NIK zrobiło się głośno po tym, jak okazało się, że w jednej z jego krakowskich kamienic prowadzony jest tzw. hotel na godziny. Pojawiły się też wątpliwości ws. jego oświadczeń majątkowych. CBA podejrzewało szefa NIK o złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu.

d2tc7cx

CBA przeszukiwało mieszkania Mariana Banasia w Warszawie i w Krakowie oraz mieszkanie jego córki w Krakowie. Agencji byli też w siedzibie NIK. Spędzili tam kilka godzin i zabezpieczyli pudła z dokumentami. Później funkcjonariusze byli też w mieszkaniu syna Banasia.

Szef NIK w sprawie, nieuprawnionych jego zdaniem, działań CBA pisał nawet do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tc7cx

Podziel się opinią

Share
d2tc7cx
d2tc7cx
Więcej tematów