PolskaAfera mailowa. Wypłynęły szczegóły kampanijnej akcji PiS

Afera mailowa. Wypłynęły szczegóły kampanijnej akcji PiS

W sieci pojawiły się kolejne maile, które pochodzą rzekomo ze skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem szef KPRM m.in. z premierem Morawieckim miał omawiać szczegóły akcji "WICI" będącej częścią kampanii PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Akcja była odpowiedzią na "plan Schetyny" i miała dać Zjednoczonej Prawicy zwycięstwo.

Afera mailowa. Wypłynęły szczegóły kampanijnej akcji PiS (East News)
Afera mailowa. Wypłynęły szczegóły kampanijnej akcji PiS (East News)
Maciej Zubel

Ujawnione maile były wymieniane między marcem a majem 2019 roku. W wyborach europejskich przeciwko Zjednoczonej Prawicy stanęła wówczas koalicja ugrupowań opozycyjnych startujących jako Koalicja Europejska.

W korespondencji brał udział m.in. prof. Andrzej Kisielewicz, matematyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. To on był pomysłodawcą akcji "WICI". Był również kandydatem PiS w wyborach z 2019 roku. Wciąż jest też członkiem rad nadzorczych kilku państwowych spółek.

W mailach prof. Kisielewicz dzieli się z Mateuszem Morawieckim i Michałem Dworczykiem analizą, z której wynika, że przy ówczesnym sposobie prowadzenia kampanii wyborczej do urn pójdzie tylko około 30 proc. elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Wieszczy też zwycięstwo Koalicji Europejskiej.

Profesor proponuje więc działania, które miałyby odwrócić ten trend i znacząco zwiększyć szanse Zjednoczonej Prawicy. Tak rodzi się idea akcji "WICI" polegającej na rozdawaniu wyborczych ulotek tak szeroko jak się tylko da. "Z każdej konwencji, z każdego spotkania uczestnicy powinni wyjść nie tylko z poczuciem satysfakcji, ale z zadaniem do wykonania" - miał pisać do polityków władzy prof. Kisielewicz.

Zobacz też: kontrola NIK w TVP

To zadanie miało polegać na zachęceniu wyborców, by każdy z nich w bezpośredniej rozmowie przekonał do poparcia PiS-u w wyborach co najmniej 3-4 inne osoby.

"Ulotkę należałoby rozpowszechniać wszystkimi możliwymi kanałami, na wszelkich spotkaniach, prywatnie, przez przyjaciół, a także, w drugiej kolejności, za pomocą mediów prawicowych – czytelnicy czy widzowie mediów prawicowych, to najbardziej aktywny segment elektoratu PiS, i oni mogą rozszerzyć zasięg akcji" - pisze profesor.

Akcja "WICI" miała zapobiec porażce PiS

W rozmowach mailowych pojawił się też szczegółowy opis, jaka treść powinna się znaleźć na ulotkach, w tym argumenty, mające przekonywać do głosowania na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich znalazło się zdanie, że od wyborów do PE zależy m.in. "czy Polska będzie dalej opluwana i grillowana przez europejską lewicę, czy też razem z innymi siłami prawicowymi zacznie budować Europę suwerennych narodów".

"Ewentualna przegrana PiS w tych wyborach z Koalicją Antypis może uruchomić dynamikę odsunięcia PiS od władzy, a w efekcie: zlikwidowania wszystkich osiągnięć polepszających życie Polaków, bo PO/PSL/SLD nie są w stanie wypracować w budżecie środków na te cele, już to udowodniły wieloletnimi rządami" - miała głosić treść ulotki.

Według autora ulotka miała być odpowiedzią na "plan Schetyny", którego założenia streszczono w korespondencji. "Wielu wyborców PiS jak zwykle nie pójdzie na wybory do PE. Dzięki temu Koalicja Europejska wygra wybory do PE (tak jak w Warszawie, gdzie udało się bardzo mocno zmobilizować wyborców przeciwnych PiS). Po wygranej Koalicja Europejska nie tylko zostanie utrzymana, ale będzie rozszerzona o Biedronia, bo wszyscy uwierzą w zwycięstwo i w wyborach do Sejmu będzie jeden wielki blok przeciwko PiS. W ten sposób opozycja wygra jedne i drugie wybory" - czytamy.

Politycy PiS pozytywnie o akcji "WICI"

Do planów nowej inicjatywy pozytywnie odniósł się szef rządu. "Ja konsultowałem ten projekt i pomysł z PJK (prezesem Jarosławem Kaczyńskim - red.) i z Joachimem (Brudzińskim - red.) i bardzo im się spodobał, tylko oczywiście jak to w życiu, najtrudniejsza jest systematyczna i systemowa operacjonalizacja" - miał w odpowiedzi pisać premier Mateusz Morawiecki.

Przeczytaj też:

Źródło: Onet.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (117)