Trwa ładowanie...
d1bc6jh

Afera korupcyjna Petrobrasu - dalsze aresztowania brazylijskich polityków

Policja federalna dokonała w piątek dalszych aresztowań wśród osób zamieszanych w aferę korupcyjną brazylijskiego giganta naftowego - koncernu Petrobras. Zatrzymano m.in. pięciu byłych parlamentarzystów. Wśród podejrzanych i oskarżonych jest ok. 50 polityków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Afera korupcyjna Petrobrasu - dalsze aresztowania brazylijskich polityków
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d1bc6jh

Po trwających już rok dochodzeniach prowadzący sprawę prokurator Carlos Fernandes Santos Lima oświadczył dziennikarzom: "Jesteśmy dopiero na początku śledztwa".

Straty największego w Ameryce Łacińskiej koncernu publicznego są oceniane na wiele miliardów dolarów. Niektórzy z przebywających w więzieniach uczestników afery łapówkowej zwrócili już dobrowolnie do skarbu państwa w sumie 323 miliony dolarów, aby uzyskać złagodzenie kar.

Prokurator skomentował w piątek ten fakt: "To tylko niewielka część zrabowanych pieniędzy".

d1bc6jh

Dochodzenia w sprawie miliardowych "przekrętów", do których dochodziło przy przetargach i dokonywaniu zamówień publicznych przez Petrobras, doprowadziły do sformułowania wobec polityków i przedsiębiorców oskarżeń o przynależność do zorganizowanych grup przestępczych, pranie brudnych pieniędzy, handel wpływami, fałszowanie dokumentów księgowych, korupcję, "ustawianie" przetargów.

We wszystkie te działania przestępcze - według prokuratury - zamieszanych było wielu polityków rządzącej Partii Pracujących, co stawia w trudnej sytuacji obecną prezydent Dilmę Rousseff i jej rząd, ale także opozycyjną partię Solidarność.

Wśród aresztowanych w piątek jest właściciel agencji reklamowej Ricardo Hoffman, który skorumpował wielu brazylijskich parlamentarzystów, płacąc im 10 proc. od zamówień na reklamę, jakie uzyskiwali dla jego firmy m.in. od brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia i Federalnej Agencji Pożyczkowej.

Największe straty ponosił jednak Petrobras podpisując wielokrotnie zawyżone kontrakty z firmami budowlanymi i dostawcami maszyn i materiałów budowlanych.

d1bc6jh

Śledztwo prokuratorskie ustaliło, że misternie skonstruowany system korupcyjny, jakim obrósł Petrobras, działał przeszło dziesięć lat, a straty poniesione przez to przedsiębiorstwo państwowe wynoszą wiele miliardów dolarów.

Zobacz także: Niewyobrażalne zanieczyszczenie przed igrzyskami w Rio de Janeiro

d1bc6jh

Podziel się opinią

Share
d1bc6jh
d1bc6jh
Więcej tematów