ycipk-3dm5tv

Afer wokół ukaranej sędzi Aliny Czubieniak. Sprawę bada rzecznik dyscyplinarny

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych zajął się wypowiedziami Aliny Czubieniak. Sędzia została ukarana upomnieniem przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i pozwoliła sobie na komentarze, które uznano za "znieważające" wobec organu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Alina Czubieniak została upomniana przez SN
Sędzia Alina Czubieniak została upomniana przez SN (East News, Fot: Paweł Siarkiewicz)
ycipk-3dm5tv

"Sędzia Alina Czubieniak wyraziła publicznie opinię na temat toczącego się przeciwko niej postępowania dyscyplinarnego, a także wyraziła opinie dotyczące przebiegu tego postępowania na rozprawie przed Sądem Najwyższym dnia 22 marca 2019 r. oraz dokonała znieważających ocen dotyczących członków składu orzekającego w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" - uznał rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab.

Te wypowiedzi to m.in.: "piątkowa rozprawa to było najbardziej żenujące wydarzenie w moim życiu zawodowym", "miałam wrażenie, że rozmawiam ze ślepym o kolorach albo z głuchym o muzyce", "kara upomnienia dla mnie to była klasyczna ustawka".

ycipk-3dm5tv

Rozprawa, którą w ten sposób opisała, dotyczyła orzeczenia sędzi z 2016 r. Czubieniak uchyliła wtedy postanowienie sądu dotyczące aresztowania upośledzonego umysłowo 19-latka, który usłyszał zarzuty napastowania 9-letniej dziewczynki. SN uznał, że należało się jej za to upomnienie.

- Prokurator w pierwszej fazie tego postępowania podsunął po prostu dokumenty temu choremu człowiekowi do podpisu, dlatego sędzia, dbając o prawa człowieka, uchyliła areszt tymczasowy - tłumaczyła reprezentująca Czubieniak sędzia Olimpia Barańska-Małuszek.

I dodała, że "nie stała się nikomu żadna krzywda, ponieważ w krótkim czasie zastosowano ponownie areszt tymczasowy dla tej osoby, ale z zapewnieniem jej pełni praw".

ycipk-3dm5tv

Mimo to SN upomniał sędzię. Wtedy ta pozwoliła sobie na skomentowanie sytuacji.

Zobacz także: Dymisja Zalewskiej? Jacek Sasin ucina spekulacje

Źródło: tvn24.pl

ycipk-3dm5tv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3dm5tv

ycipk-3dm5tv
ycipk-3dm5tv