ycipk-19p20r

"Pragnę zemsty". Postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędzi Irenie Kamińskiej

Rzecznik Dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego. Chodzi o słowa sędzi Ireny Kamińskiej, która stwierdziła, że "pragnie zemsty na obecnej władzy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Irena Kamińska
Sędzia Irena Kamińska (PAP)
ycipk-19p20r

Irena Kamińska w styczniu na własny wniosek przeszła w stan spoczynku. Wcześniej podczas konferencji organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego użyła słów, za które może mieć teraz poważne problemy.

- Mnie arogancja tej władzy, ta bezczelność tak irytuje, że ja pragnę zemsty - powiedziała. Dodała, że w ramach obowiązującej konstytucji można wiele naprawić. Wystarczy pewne rozwiązania z niej "wyinterpretować, nie naciągając tego zbytnio". Wcześniej była autorką słów o "nadzwyczajnej kaście sędziowskiej" o czym pisaliśmy TUTAJ.

Teraz Szczepan Borowski z wydziału informacji sądowej NSA przekazał, że rzecznik dyscyplinarny tego sądu "po złożeniu wyjaśnień przez sędziego uznał, że zachodzą podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi NSA w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej".

ycipk-19p20r

Zobowiązana do "niezawisłości i bezstronności"

Słowa sędzi Ireny Kamińskiej wywołały w styczniu burzę. Kobieta twierdziła jednak, że jej wypowiedź nie daje podstaw do wszczęcia wobec niej postępowania.

Mimo to Krajowa Rada Sądownictwa już wtedy wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego NSA o przeprowadzenie pełnego postępowania w tej sprawie. Domagano się "ukarania w związku z wypowiedzią publiczną".

ycipk-19p20r

Przypomnijmy, że sędziowie cieszą się w Polsce określonymi przywilejami (m.in. immunitetem formalno-materialnym i wysokimi zarobkami), ale są zobowiązani do niezawisłości i bezstronności.

"Sędzia, jak każdy obywatel, ma prawo do posiadania własnych przekonań polityczno-ideowych, do wyznawania religii lub do bezwyznaniowości, lecz nie może czynić z tego okoliczności wpływającej na sprawowanie urzędu – cytuje komunikat KRS portal tvp.info.

Źródło: TVP Info

ycipk-19p20r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-19p20r
ycipk-19p20r