Adwent 2022. Już wkrótce rozpocznie się niezwykły czas dla katolików
Adwent dla wyznawców obrządków chrześcijańskich jest okresem oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. Czas ten rozpoczyna więc przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jaka jest jego tradycja? Historia adwentu sięga IV wieku.
Adwent jest obchodzony przez cztery kolejne tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie. W 2022 roku okres ten rozpocznie się w niedzielę, 27 listopada i potrwa 27 dni - aż do 24 grudnia.
Historia Adwentu. Dlaczego okres ten trwa cztery tygodnie?
Geneza Adwentu jest powiązana z początkiem celebrowania przez chrześcijan świąt Bożego Narodzenia. Według różnych źródeł, jego historia sięga II połowy IV wieku lub początku V wieku. W tym czasie, oczekiwanie pamiątki narodzin Chrystusa miało charakter ascetyczny i pokutny - wiernych obowiązywał także post.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nazwa Adwentu wywodzi się z łacińskiego słowa adventus oznaczającego przyjście. W późniejszych wiekach, okres ten przybrał więc formę radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Zalecenia liturgiczne dotyczące Adwentu zostały ujednolicone już pod koniec VI wieku przez papieża Grzegorza Wielkiego. Od tego czasu oczekiwanie trwa cztery tygodnie.
Adwent tradycje. Nie tylko wieniec
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli okresu oczekiwania na Chrystusa, jest wieniec adwentowy. Uzupełniają go cztery świece, nawiązujące do czterech niedziel przypadających w tym szczególnym czasie. Kolejnym symbolem, spotykanym podczas Adwentu w kościołach, jest lampion. Tradycja jego zapalania ma swoje korzenie w biblijnej przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, przedstawionej w Ewangelii św. Mateusza. Ostatnim symbolem Adwentu jest kalendarz. Zwyczaj jego codziennego otwierania wywodzi się z XIX wieku i tradycji niemieckich luteranów. Obecnie kalendarze adwentowe przybrały komercyjną formę - w sklepach dostępne są pakunki zawierające "okienka" ze słodyczami, kosmetykami, czy drobnymi upominkami.
Adwent w innych obrządkach
Tradycja obchodzenia adwentu jest kultywowana nie tylko w Kościele Katolickim, ale również innych kościołach obrządku chrześcijańskiego. Okres oczekiwania związany z pamiątką narodzin Chrystusa stanowi szczególny czas m.in. dla wiernych Kościoła anglikańskiego, starokatolickiego, czy Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.