Adwent 2018. Jak długo potrwa? Czym są rekolekcje i roraty?
W niedzielę rozpoczął się adwent – szczególny okres w Kościele chrześcijańskim. Czas radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, okres rorat i rekolekcji. Podpowiadamy czym są i jak długo potrwa adwent.
Adwent 2018. Jak długo potrwa?
Adwent (łac. adventus czyli przyjście) jest okresem w Kościołach chrześcijańskich trwającym od czwartej poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia (czyli Wigilii). Jest to czas radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Na adwent składają się cztery kolejne niedziele adwentowe. W pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny. W czasie adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy.
„(przyp. red. adwent) To właściwy okres, by otworzyć nasze serca, aby zadać sobie konkretne pytania o to, jak i dla kogo poświęcamy nasze życie” - stwierdził papież Franciszek przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" w Watykanie, cytowany przez IAR. Zaznaczył, że "w ciągu tych czterech tygodni jesteśmy wezwani do porzucenia zrezygnowanego i schematycznego stylu życia, ożywiając nadzieje i marzenia na nową przyszłość".
Adwent 2018. Czym są roraty?
Adwent jest szczególnym i jednym z najważniejszych okresów w Kościele chrześcijańskim. W trakcie tego okresu odprawiane są roraty. Roraty (potocznie nazywane mszą roratnią) to msza odprawiana w dni powszednie o wschodzie słońca. Jej nazwa pochodzi od łacińskich słów „Rorate cæli desuper” („Spuśćcie rosę niebiosa”).
Roraty to msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Charakterystycznym elementem rorat jest zapalanie świecy, zwanej roratką. Jest ona umieszczana w pobliżu ołtarza jedynie w okresie adwentu. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. W niektórych parafiach dzieci przychodzą na msze roratnie z zaświeconymi lampionami.
Adwent 2018. Rekolekcje parafialne
Okres adwentu to również typowy czas rekolekcji parafialnych w Kościele katolickim. Odbywają się one również w wielkim poście i zwykle trwają cztery dni. Rekolekcje rozpoczynają się niedzielną mszą świętą i charakteryzują się specjalnym kazaniem odprawianym najczęściej przez przyjezdnego księdza z innej parafii. Koniec rekolekcji jest zazwyczaj okazja do spowiedzi.