Trwa ładowanie...

Adam Niedzielski podał liczbę zakażeń. "Mocne wejście we wrzesień"

Wraz z nadejściem września pojawia się pytanie, czy Polskę czeka czwarta, jesienna fala koronawirusa. Adam Niedzielski zdradził liczbę zakażeń i podkreślił, że jest to ponad 50-proc. wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Adam Niedzielski Adam Niedzielski Źródło: East News
dfcczjk
dfcczjk

Adam Niedzielski był gościem na antenie RMF FM. Ministra pytano m.in. o to, czy czwarta fala nadciąga do Polski. - My nie mamy dużej liczby zakażeń, ale wzrosty delikatne nie są - oświadczył Niedzielski, podając, że od ostatniego miesiąca zaobserwowano wzrosty ok. 20-25 proc., jeśli chodzi o liczbę zakażeń.

Koronawirus w Polsce. "Mocne wejście we wrzesień"

Polityk zdradził, że w środę będzie ponad 350 przypadków zakażeń COVID-19. - To mocne wejście we wrzesień - ocenił szef resortu zdrowia, dodając, że w stosunku do poprzedniego tygodnia oznacza to ponad 50-proc. wzrost. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najwyższy wynik od połowy czerwca 2021 roku.

Dla porównania: we wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 285 nowych zakażeń koronawirusem, a zmarło pięć osób z COVID-19.

dfcczjk

- Może dobrze, że jest to taki sygnał, który ma nas zdyscyplinować i przypomnieć o tym, że pandemia cały czas jest z nami - tłumaczył minister. - Nasz poziom tolerancji dla liczby zakażeń będzie większy, jeśli chodzi o decyzje w związku z pandemią - dodał.

Według Adama Niedzielskiego ze względu na liczbę osób zaszczepionych czwarta fala nie będzie takim obciążeniem dla systemu służby zdrowia jak poprzednie. - Ci, co się nie zaszczepili, są o wiele bardziej narażeni na te najgorsze konsekwencje - stwierdził Niedzielski.

Dramat chłopców z Afganistanu. Niedzielski o ich stanie

Podczas rozmowy pojawiła się również kwestia stanu zdrowia chłopców z Afganistanu, którzy zatruli się grzybami na terenie ośrodka dla uchodźców koło Podkowy Leśnej. Minister przyznał, że ich stan jest ciężki, w szczególnie jednego dziecka.

dfcczjk

Z kolei drugie, którego stan był oceniany jako lepszy, przeszedł rano operację przeszczepu wątroby. Chłopcy znajdują się pod opieką lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka. - Sytuacja jest bardzo skomplikowana. (...) Po prostu trzymajmy kciuki i czekajmy - powiedział minister Niedzielski.

Religia w szkołach. Kościół ma na ten temat jedną opinię

Koronawirus w Polsce. Nowy rok szkolny i szczepienia przeciw COVID

Minister zdrowia pytano też m.in. o nowy rok szkolny. - Założenie jest takie, żeby nie było przerwy w nauce stacjonarnej - zadeklarował minister Niedzielski, ale nie wykluczył, że może się to zmienić, bo - jak dodał - "pandemia może pokrzyżować plany".

1 września rusza nowy rok szkolny. W pierwszych tygodniach szkoły będą zachęcać uczniów i ich rodziców do szczepień przeciw COVID-19. Mają być prowadzone spotkania informacyjne z rodzicami na temat szczepień dzieci, które ukończyły 12 lat. Planowane są także lekcje, nie tylko wychowawcze, związane z tym tematem.

dfcczjk

Jak wynika z wytycznych ustalonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, w kolejnych etapie szkoły będą zbierać deklaracje rodziców o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji organizowanej w szkole albo w wyznaczonym punkcie szczepień. Następnie będą prowadzone szczepienia.

Do zaszczepienia przeciwko COVID-19 osoby nieletniej wymagana jest zgoda na przeprowadzenie szczepienia, złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. Dotyczy to zarówno szczepień prowadzonych w populacyjnych punktach szczepień, jak i szkołach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfcczjk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfcczjk
Więcej tematów