Trwa ładowanie...

Adam Bielan: "Nie ma powodów do dymisji prezesa NBP"

- Nie sądzę, żeby ta sprawa zarobków w NBP wymagała honorowej dymisji prof. Adama Glapińskiego. Jest kompetentnym prezesem, wyniki banku na to wskazują - powiedział Adam Bielan.

Share
Adam Bielan: "Nie ma powodów do dymisji prezesa NBP"
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Marta Dudzińska
d16bb4k

Wicemarszałek Adam Bielan był gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i" TVN24.

- Nie chcę bronić zarobków dyrektorów w NBP. Nie podobają mi się proporcje między nimi. Uważam, że dyrektorzy departamentów merytorycznych powinni zarabiać najwięcej, a nie dyrektor komunikacji - skomentował ujawnione dzisiaj pensje kierownictwa NBP.

W środę okazało się, że Martyna Wojciechowska, protegowana prezesa Glapińskiego, zarabia o 10 tys. zł więcej niż dyrektor Donald Malicki, odpowiedzialny za inwestowanie i zarządzanie rezerwami dewizowymi.

d16bb4k

Adam Bielan stwierdził, że chciałby poznać zarobki poprzednich prezesów NBP, takich jak Marek Belka czy Leszek Balcerowicz. Nowa ustawa o NBP wprowadziła jawność zarobków kierownictwa banku. Mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, a objąć okres od 1995 roku.

Tajemnicza rozmowa z prezesem

Wicemarszałek Senatu przyznał, że rozmawiał dzisiaj z Jarosławem Kaczyńskim na temat zarobków w NBP, ale nie chciał zdradzić, co prezes mówił.

- Jarosław Kaczyński wypowiedział się na ten temat. Nie będę cytował prywatnych rozmów. Dlaczego tak badawczo pani na mnie patrzy? Nic sensacyjnego nie powiedział - stwierdził Bielan.

Polityk PiS nie widzi powodu do dymisji Adama Glapińskiego ze stanowiska prezesa NBP.

d16bb4k

- Adam Glapiński został powołany w 2016 r. na 6-letnią kadencję i nie możemy go odwołać. Nie sądzę, żeby sprawa zarobków w NBP wymagała jego honorowej dymisji. Prof. Glapiński jest kompetentnym prezesem, wyniki banku na to wskazują - powiedział.

"Polityczny adwokat"

Adam Bielan odniósł się też do taśm Kaczyńskiego. Stwierdził, że sprawa Austriaka Geralda Birgfellnera "jest wykorzystywana politycznie przez opozycję".

- Ten pan poczuł się rozczarowany, że nie dostał pieniędzy, na które liczył i zaczął się mścić. Wybrał najbardziej politycznego adwokata Romana Giertycha. Te sprawę powinien rozstrzygnąć sąd gospodarczy, a nie prokuratura - powiedział wicemarszałek Senatu.

d16bb4k

"Duża skala nienawiści"

Na koniec polityk skomentował kosztowną ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak ujawnił w ubiegłym roku "Super Express", ochrona prezesa kosztowała ponad 1,5 mln zł w 2017 r.

- Apele o zniesienie ochrony dla prezesa to proszenie się o atak na niego. Jarosławowi Kaczyńskiemu potrzebna jest ochrona, bo skala nienawiści wobec niego jest duża - stwierdził Bielan.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16bb4k

Podziel się opinią

Share
d16bb4k
d16bb4k
Więcej tematów