Trwa ładowanie...
d16foix

ABW przeszukało dom szefa grupy warszawskich nacjonalistów

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do domu lidera "Szturmowców" Grzegorza Ć. już 7 listopada. Interwencja miała związek z Marszem Niepodległości, który odbył się 4 dni później.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Szturmowcy" to skrajnie prawicowa bojówka
"Szturmowcy" to skrajnie prawicowa bojówka (East News)
d16foix

Według informacji "Do Rzeczy", funkcjonariusze zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych, odzież, emblematy, naklejki, flagi, banery oraz publikacje i książki, które propagowały "ideologię ekstremistyczną". ABW ustaliło, że to właśnie Grzegorz Ć. opublikował w mediach społecznościowych "Poradnik samotnego wilka", czyli odezwę do skrajnego odłamu narodowców, w którym namawiał do "likwidacji przyczyn, jakie stoją na przeszkodzie do normalnego funkcjonowania państwa i społeczeństwa".

Działania ABW miały związek z zabezpieczeniem Marszu Niepodległości. Funkcjonariusze mieli dysponować informacjami wskazującymi, że działacze "Szturmowców" będą próbowali wmieszać się w tłum uczestników marszu i prowokacją doprowadzić do zamieszek.

d16foix

Faszyzująca grupa zaistniała w przestrzeni publicznej już w 2017 roku, kiedy w tłumie uczestników pochodu rozwinęli transparenty z hasłami o "białej Europie". Rok później na Marszu Niepodległości pojawiło się ok. 30 "Szturmowców", którzy ponownie próbowali zaprezentować kontrowersyjne banery, jednak zostali otoczeni i usunięci z pochodu przez sympatyków ONR.

Lubnauer nie zostawia suchej nitki na Andrzeju Dudzie po jego przemówieniu

"Do Rzeczy" podaje, że "Szturmowcy" to organizacja kilkuset osób, które komunikują się głównie przez internet. Zrzesza osoby najczęściej wydalone z innych grup narodowców. Jest skonfliktowana z ONR i Ruchem Narodowym.

d16foix

Przypomnijmy, że akcja w domu Grzegorza Ć. nie była jedyną, którą służby przeprowadziły przed Marszem Niepodległości. Kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy funkcjonariusze zatrzymali kilkanaście osób, które jechały do Warszawy. Zabezpieczono przy nich pałki teleskopowe, maczety, noże, toporki, broń gazową i kominiarki. Zatrzymani mieli również transparenty z ksenofobicznymi i wulgarnymi hasłami.

Źródło: "Do Rzeczy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16foix

Podziel się opinią

Share
d16foix
d16foix
Więcej tematów