ABW przestrzega przed zamachami podczas Euro 2012
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przestrzega przed możliwością zamachów terrorystycznych podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. w Polsce i na Ukrainie. Według ABW, choć Polska w stosunkowo niewielkim stopniu jest zagrożona takim atakiem, przeciwdziałanie temu jest priorytetem Agencji.
15.07.2007 | aktual.: 15.07.2007 09:08
"Impreza o tak szerokim zainteresowaniu międzynarodowym może wiązać się ze zwiększeniem ryzyka potencjalnych zamachów terrorystycznych na terytorium państw gospodarzy" - napisano w zamieszczonym na stronie internetowej ABW raporcie z działalności Agencji za pierwsze półrocze 2007 r.
"W ocenie ABW, Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, jako że towarzyszy im ogromne zainteresowanie, mogą zachęcić organizacje terrorystyczne oraz ekstremistyczne - chcące szerzej zaistnieć w mediach - do organizacji i ewentualnego wykorzystania zgromadzeń osób na stadionach piłkarskich do przeprowadzenia zamachów podczas imprezy" - głosi raport.
"Przeciwdziałanie takiemu zagrożeniu jest wśród priorytetów działań ABW oraz wszystkich innych polskich instytucji uczestniczących w przygotowaniach do Euro 2012" - podkreślono.
W raporcie stwierdzono zarazem, że "Polska pozostaje krajem o stosunkowo niewielkim zagrożeniu tego typu atakami". W ocenie ABW, w Polsce nie występuje obecnie realne zagrożenie atakiem terrorystycznym. Monitorowanie tego jest jednak priorytetem ABW, czym zajmuje się powołany w 2005 r. departament przeciwdziałania terroryzmowi.
"Szerokie uprawnienia operacyjne, wysoko wykwalifikowana kadra oraz wieloźródłowy spływ informacji o zagrożeniach stanowią o profesjonalizmie pionu" - informuje raport. Podkreśla też, że przynależność do międzynarodowej społeczności służb wywiadowczych zapewnia ABW stały dostęp do danych o zagrożeniach terrorystycznych, kompletowanych przez partnerskie służby specjalne.
Z raportu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku o 100 proc. wzrosła liczba śledztw ABW dotyczących korupcji oraz przestępstw ekonomicznych. Wszczęto 92 śledztwa w sprawie korupcji osób pełniących funkcje publiczne, obejmujące 238 podejrzanych, z których 100 aresztowano. "Najskuteczniejszym sposobem ujawniania osób zaangażowanych w działania korupcyjne są środki kontroli operacyjnej i działania operacyjne, polegające m.in. na kontrolowanym wręczeniu korzyści materialnej" - podkreślono w dokumencie.
W pierwszej połowie roku pion postępowań karnych ABW prowadził 452 śledztwa o "poważnym ciężarze gatunkowym", z których 113 zostało już zakończonych. Obecnie trwa 339 śledztw, w których podejrzanych jest 1087 osób; 296 z nich przebywa w areszcie. Na poczet przyszłych kar ABW zabezpieczyła mienie łącznej wartości ponad 3 mln zł, 26 tys. euro, 159 tys. dolarów, ok. 10 tys. franków szwajcarskich oraz 10 samochodów.
Według raportu, działalność Agencji była skoncentrowana na "podniesieniu efektywności działań operacyjnych, śledczych i analitycznych". W tym celu zreorganizowano strukturę ABW, tak by odpowiadała ona najnowszym wyzwaniom - powstały nowe jednostki organizacyjne: Centrum Analiz i Biuro Operacji Specjalnych.
Centrum Analiz odpowiada za kompleksowe opracowywanie i przekazywanie m.in. prezydentowi i premierowi informacji mogących mieć istotne znaczenie dla ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku konstytucyjnego.
Utworzenie Biura Operacji Specjalnych wynikało z konieczności realizowania, w ramach Agencji, w sposób jednolity i profesjonalny działań, podczas których wykorzystywany jest np. zakup kontrolowany i kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej.
"Z uwagi na obserwowany wzrost liczby przestępstw, których sprawcy stosują coraz nowsze i bardziej złożone metody, uzyskanie informacji o przestępstwie, wykrycie sprawców i zdobycie dowodów musi się obecnie odbywać przy zastosowaniu specjalistycznych technik" - podkreśla raport.