PolskaABW: nie ma poważnego zagrożenia terrorystycznego dla Polski

ABW: nie ma poważnego zagrożenia terrorystycznego dla Polski

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego państwa nie odnotowują poważnego zagrożenia terrorystycznego dla Polski w związku z drugą rocznicą zamachu w USA. Taki komunikat rozesłała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po spotkaniu tego dnia zespołu do spraw koordynacji działań operacyjno-rozpoznawczych w zwalczaniu terroryzmu politycznego, działającego w ramach Kolegium do Spraw Służb
Specjalnych, powołanego przez premiera i kierowanego przez szefa
ABW.

Na spotkaniu przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne kraju (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Wojskowe Służby Informacyjne, Straż Graniczna, Policja, Ministerstwo Finansów)
przedstawili wyniki rozpoznania w zakresie możliwości wystąpienia na terytorium RP zamachów terrorystycznych.

Według komunikatu, żadne państwo, w tym również i Polska, nie może powiedzieć, iż jest wolne od takich niebezpieczeństw. Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, przejęła dowództwo nad strefą stabilizacyjną w Iraku - to sprawia, że staje się potencjalnym celem dla terrorystów. Jednak w świetle rozpoznania służb zagrożenie terroryzmem w kraju nie jest wysokie.

W Polsce nie działają ugrupowania terrorystyczne ani organizacje, których ideologia zakłada stosowanie terroru. Istotny wpływ na podniesienie stanu bezpieczeństwa państwa w ostatnich dwóch latach miała dobra współpraca między krajowymi służbami odpowiedzialnymi za przeciwdziałanie terroryzmowi. Sprawna koordynacja ich działań oraz płynna wymiana informacji dają gwarancję bezpieczeństwa. Kontynuowane są działania operacyjno-rozpoznawcze w celu określenia aktualnego stanu zagrożeń atakami terroru w Polsce.

Zdaniem ABW, realna wydaje się możliwość wykorzystania przez ugrupowania terrorystyczne terytoriów Europy Środkowo-Wschodniej do działań o charakterze logistycznym, które mogą polegać np. na zdobywaniu przez członków tych ugrupowań wykształcenia i specjalistycznych umiejętności, gromadzeniu funduszy czy penetracji rynku pod kątem możliwości zakupu towarów niezbędnych do ich działania. Zadaniem stojącym przed służbami tego regionu, także polskimi, będzie uniemożliwienie terrorystom stworzenia zaplecza logistycznego, które może stworzyć warunki do skutecznych działań terrorystycznych - podała ABW.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)