PolskaAbp Życiński: gigantomania przeczy papieskiemu przesłaniu miłosierdzia

Abp Życiński: gigantomania przeczy papieskiemu przesłaniu miłosierdzia

Tęsknota za gigantomanią jest zaprzeczeniem tej kultury, która wynika z logiki Ewangelii, z papieskiego przesłania miłosierdzia - powiedział w Lublinie abp Józef Życiński.

Metropolita lubelski uczestniczył w spotkaniu z okazji 25-lecia kwartalnika "Akcent". Podczas dyskusji na temat kultury abp Życiński odniósł się do oddawania hołdu Janowi Pawłowi II.

Otrzymałem chyba cztery listy z propozycjami, żeby zrobić coś największego, najwyższego, monumentalnego, gigantycznego. Tu jest ta najprostsza forma realizacji - wędrówka w długość, wielkość, czy wysokość - powiedział arcybiskup Życiński.

Metropolita wydał niedawno dekret o zasadach uczczenia osoby zmarłego papieża, w którym apeluje o unikanie "powierzchownych i nieprzemyślanych działań" i sugeruje tworzenie "kuchni dla ubogich, świetlic dla dzieci, hospicjów dla chorych czy młodzieżowych ośrodków kultury".

Arcybiskup zaznaczył w swojej wypowiedzi, że w naszej kulturze gigantomania jest akceptowana "w półinteligenckich postaciach" m.in. poprzez nagłaśnianie rekordów Guinnessa. Na przykład jakaś klasa pobiła rekord długości lekcji matematyki, która trwała 40 godzin. To jest kreowanie półinteligentów, bo trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś mógł się skoncentrować i przez 40 godzin non stop uczyć się matematyki - dodał.

Metropolita gratulował twórcom "Akcentu", że mimo trudności zawsze wspierali twórczość ambitną.

Przypomniał, że sztuka zawsze będzie miała swoich wybitnych twórców i rzemieślników. Temu nie należy przeciwdziałać, bo nie wszyscy zrozumieją dzieła trudne i wybitne, ale naszym wspólnym wysiłkiem należy wspierać to, co trudne, to, co nie idzie po linii najmniejszego oporu - powiedział.

Pierwszy numer "Akcentu", czasopisma poświęconego literaturze, sztukom plastycznym, teatralnym, zagadnieniom humanistycznym, wydany został wiosną 1980 r. W latach 80-tych był dwukrotnie zawieszany. Obecnie jest pismem niezależnym, utrzymującym się z dotacji budżetowych i dobrowolnych wpłat. Jest objęty patronatem Ministerstwa Kultury. Podejmuje m.in. analizę procesów kulturowych, jakie zachodzą na pograniczu.

W "Akcencie" swoje utwory i artykuły publikowali m.in. Tadeusz Konwicki, Ryszard Kapuściński, Michał Głowiński, ks. Wacław Oszajca, Stanisław Barańczak, Wojciech Młynarski oraz Karl Dedecius i Istvan Kovacs. W kwartalniku zamieszczane są również polskie przekłady wybitnych dzieł literatury światowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)