Trwa ładowanie...

Abp Skworc w Piekarach ostro o łamaniu zakazu handlu w niedziele. "To nie są siewcy pokoju". Krytykuje Kaufland

W niedzielę odbyła się tradycyjna Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śląskich. W swoim wystąpieniu metropolita katowicki Wiktor Skworc m.in. zachęcał do szczepień przeciw COVID-19. Ale w ostrych słowach odniósł się też do prób omijania zakazu handlu w niedziele przez sklepy wielkopowierzchniowe.

Share
Metropolita katowicki abp Wiktor SkworcMetropolita katowicki abp Wiktor SkworcŹródło: Archidiecezja Katowicka, fot: Krzysztof Gawor
d4lrvsz

Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar 2021

Tysiące wiernych uczestniczyło w Pielgrzymce Mężczyzn do Piekar Śląskich, która odbyła się w niedzielę 30 maja na wzgórzu kalwaryjskim. Z powodu ograniczeń pandemicznych w uroczystościach mogło wziąć udział maksymalnie 10 tys. osób. Mszy świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Ale swoje wystąpienie miał również metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Abp Skworc ostro o łamaniu zakazu handlu w niedzielę

W swoim wystąpieniu abp Skworc sporo miejsca poświęcił próbom omijania zakazu handlu w niedziele przez sklepy wielkopowierzchniowe. Powiedział, że takie firmy "nie są siewcami pokoju".

- Dążą, nawet wbrew praktykom zachodnich państw europejskich, do otwarcia centrów handlowych w niedzielę, pod pretekstem usług pocztowych, których zakaz handlu nie obejmuje.

d4lrvsz

Metropolita katowicki, zwracając się do mężczyzn zebranych na pielgrzymce w Piekarach, posłużył się przykładem niemieckiej sieci Kaufland.

- Sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołączyła do firm, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedzielę niehandlową. Za zachodnią granicą handlować nie mogą, bo niedziela jest strzeżona w niemieckiej konstytucji, a u nas omijają prawo. W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie. Umowy o zakazie handlu nie można lekceważyć i podważać - zaznaczył abp Wiktor Skworc.

Nawiązał również do proponowanych rozwiązań Polskiego Ładu. Zaznaczył, że rodzina potrzebuje nie tylko wsparcia finansowego.

- Rodzina potrzebuje nade wszystko obecności ojca i matki, potrzebuje czasu dla siebie, czasu na wychowanie przez świętowanie. Więc apelujemy i prosimy, aby nie demolować życia społecznego, rodzinnego przymusowym zaciąganiem tysięcy obywateli, zwłaszcza kobiet, do przymusowej i niepotrzebnej niedzielnej pracy.

d4lrvsz

"Prowadzenie usług pocztowych daje nam możliwość prowadzenia działalności w niedziele niehandlowe. Na razie nie zmieniamy sposobu funkcjonowania sklepów Kaufland, jednak uważnie obserwujemy sytuację na rynku dotyczącą otwartych placówek konkurencji i nie zamykamy się na żadne z rozwiązań, które będą odpowiadać na potrzeby naszych klientów. O zmianach będziemy informowali na bieżąco" - wskazuje cytowany przez portal Money.pl Kaufland.

Abp. Skworc dziękuje PKN Orlen za przejęcie prasy lokalnej

W swoim wystąpieniu abp. Skworc podziękował również PKN Orlen za wykupienie prasy lokalnej od kapitału niemieckiego. - Dostrzegamy już zmiany w naszym "Dzienniku Zachodnim" - zaznaczył metropolita katowicki.

Dodał również, że Górny Śląsk stoi przed ogromnymi wyzwaniami, nawiązując do transformacji energetycznej, która czeka region.

d4lrvsz

Zwracając się do mężczyzn, podkreślił też rolę ojca w wychowaniu dzieci, pochwalił również obowiązkowy powrót religii lub etyki do szkół.

- Nie możemy się zgodzić na to, żeby młode pokolenie w ogóle nie poznawało zasad etycznych. W tym kontekście powrót do polskiej szkoły obowiązkowej religii lub etyki wydaje się kluczowe - dodał.

Biskup Rakoczy ukarany. Surowe słowa byłego szefa kancelarii Kwaśniewskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lrvsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lrvsz
d4lrvsz
Więcej tematów