ŚwiatAbp Michalik i bp Zimowski u Papieża

Abp Michalik i bp Zimowski u Papieża

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
arcybiskup Józef Michalik i biskup radomski Zygmunt Zimowski
wzięli udział w audiencji generalnej Benedykta XVI w
watykańskiej Auli Pawła VI.

Swą katechezę papież poświęcił kończącemu się w czwartek tygodniowi modlitw o jedność chrześcijan.

Po zakończeniu audiencji arcybiskup Michalik i biskup Zimowski po kolei podeszli do Benedykta XVI i długo z nim rozmawiali. Było to pierwsze spotkanie papieża z przewodniczącym polskiego episkopatu od czasu kryzysu w polskim Kościele w związku ze sprawą arcybiskupa Stanisława Wielgusa, który 7 stycznia, w dniu, gdy miał się odbyć jego ingres, ustąpił z urzędu metropolity warszawskiego z powodu oskarżeń o współpracę z SB.

Warto przypomnieć, że biskup Zimowski jest wskazywany zarówno przez polskie, jak i włoskie media jako możliwy kandydat na urząd metropolity warszawskiego. Obecny ordynariusz radomski był bliskim współpracownikiem kardynała Josepha Ratzingera w czasach, gdy obecny papież stał na czele watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

W katechezie, poświęconej trwającemu tygodniowi modlitw o jedność chrześcijan Benedykt XVI wyraził wielkie zadowolenie z tego, jak wiele dokonało się w dziedzinie ekumenizmu w ciągu ostatnich czterdziestu lat, które minęły od Soboru Watykańskiego II.

Możemy zachwycić się darem łaski Bożej, która uczyniła nas zdolnymi do wsłuchiwania się w to, co mają do powiedzenia inni, i rozwiązała nasze języki, abyśmy potrafili mówić otwarcie o naszych przekonaniach - podkreślił papież.

Podstawowym elementem ekumenicznych starań jest modlitwa- przypomniał Benedykt XVI, a następnie dodał: nie może jednak zabraknąć zaangażowania w proces budowania jedności, który najpierw dokonuje się na płaszczyźnie wzajemnego poznania, pełnego miłości szacunku dla przekonań innych, a dopiero potem w braterskim dialogu i we wspólnym poszukiwaniu prawdy, która raz odkryta, niweluje wszelkie podziały.

Papież powtórzył, że ekumenizm jest procesem "powolnym i trudnym" i wyraził przekonanie, że także dzięki postępom osiągniętym w 2006 roku należy z ufnością podążać tą drogą.

Po polsku Benedykt XVI powiedział: w Tygodniu modlitw o jedność chrześcijan wspominamy wezwanie Pana Jezusa: "Ut unum sint, Aby byli jedno". Modlitwa o dar tej jedności jest równocześnie zachętą do przekonania innych do dialogu i wspólnego poszukiwania prawdy, do pielęgnowania bratniej miłości. Przekażcie moje pozdrowienie waszym bliskim. Niech Bóg wam błogosławi!

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)