Trwa ładowanie...

Abp Marek Jędraszewski ostrzegał przed ekologizmem. Bronią go kluby im. Lecha Kaczyńskiego

- Wyrażamy głęboki niepokój płynący z faktu, że w miejsce polemiki w stosunku do poglądów i osoby abpa Marka Jędraszewskiego pojawiają się różne formy ostracyzmu, nie stroniące od inwektyw i wulgaryzmów - napisali przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Share
Abp Marek Jędraszewski ostrzegał przed ekologizmem. Bronią go kluby im. Lecha Kaczyńskiego
Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d2r6obv

Oświadczenie przewodniczących dziewięciu Akademickich Klubów Obywatelskich im. Lecha Kaczyńskiego "w sprawie ideologizacji i totalizacji debaty publicznej" ukazało się we wtorek na stronie archidiecezji krakowskiej.

Przewodniczący zwracają w oświadczeniu uwagę na "ideologizację debaty publicznej" w Polsce. Przejawem tego, jak piszą, są "szerzące się dzisiaj i narzucane w sposób bezwzględny poglądy ideologii gender czy ekologizmu". Wyrażają też "kategoryczny sprzeciw wobec dyktatury gender czy też dyktatury ekologizmu".

d2r6obv

"Dlatego z wielkim uznaniem i wdzięcznością przyjmujemy wypowiedzi ks. abpa prof. dr. hab. Marka Jędraszewskiego jako obronę racjonalności myślenia i działania, a przez to godności człowieka" - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Padło pytanie o abp. Marka Jędraszewskiego. Magdalena Adamowicz zaniemówiła

"Ostracyzm zamiast polemiki"

"Jednocześnie wyrażamy głęboki niepokój płynący z faktu, że w miejsce debaty czy polemiki pojawiają się w stosunku do jego poglądów i osoby różne formy ostracyzmu, nie stroniące od inwektyw i wulgaryzmów. Nie możemy się zgodzić na to, zarówno ze względu na szacunek wobec Księdza Arcybiskupa i Profesora, ale także ze względu na szacunek dla naszego własnego środowiska akademickiego" - czytamy dalej.

Na koniec przewodniczący klubów przekazują "wyrazy solidarności" abpowi Jędraszewskiemu i apelują do jego oponentów o "uszanowanie rygorów racjonalnej debaty". "Chcemy wierzyć, że są do niej zdolni" - dodają profesorowie.

d2r6obv

Oświadczenie podpisało dziewięciu przewodniczących i profesorów AKO z Poznania, Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Katowic, Lublina, Torunia i Olsztyna: Stanisław Mikołajczak, Artur Świergiel, Bogusław Dopart, Michał Seweryński, Andrzej Stepnowski, Bolesław Pochopień, Waldemar Paruch, Jacek Piszczek, Małgorzata Suświłło.

Marek Jędraszewski: Ekologizm jest niebezpieczny

Tydzień temu abp Marek Jędraszewski udzielił wywiadu Telewizji Republika. Metropolita krakowski powiedział w nim, że "ekologizm" stoi w sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego. Nazwał to "powrotem do Engelsa".

- To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki [Greta Thunberg - red.], to coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych - zaznaczył Jędraszewski. Dodał, że takie przekonania są sprzeczne z Biblią, w której napisano "czyńcie sobie ziemię poddaną”, a "Adam panuje nad zwierzętami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2r6obv

Podziel się opinią

Share
d2r6obv
d2r6obv
Więcej tematów