Trwa ładowanie...
dynbrha

Abp. Marek Jędraszewski i "tęczowa zaraza". Sąd podjął decyzję

Kraków. Sąd podjął decyzję w sprawie słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Nie będzie śledztwa w sprawie wypowiedzi duchownego o "tęczowej zarazie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp. Marek Jędraszewski i "tęczowa zaraza". Jest decyzja sądu
Abp. Marek Jędraszewski i "tęczowa zaraza". Jest decyzja sądu (NurPhoto via Getty Images)
dynbrha

"Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa" - tak powiedział w sierpniu 2019 r. arcybiskup Marek Jędraszewski. Te słowa wywołały niemałe kontrowersje. Do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości nawoływania przez abp. Jędraszewskiego do nienawiści lub znieważania osób ze względu na orientację seksualną.

Prokuratura odmawiała wszczęcia postępowania w sprawie słów arcybiskupa. Tłumaczono, że kodeks karny nie przewiduje kar za publiczne znieważanie ze względu na orientację seksualną. Wskazywano również, że w wypowiedź duchownego nie była przykładem nawoływania do nienawiści.

Abp. Marek Jędraszewski i "tęczowa zaraza". Jest decyzja sądu

Decyzję śledczych skarżyli m.in. przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Jednak ostatecznie sąd oddalił te skargi. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", ostateczne postanowienie w tej sprawie zapadło na posiedzeniu niejawnym.

dynbrha

Zobacz wideo: Rafał Trzaskowski i współpraca z PiS? Kandydat KO i prezydent Warszawy podaje nazwiska

- Sąd bardzo wnikliwie przeanalizował wszystkie podniesione zarzuty, zarówno dotyczące naruszenia przepisów proceduralnych, jak i związanych z błędami w ustaleniach. Samo postanowienie końcowe w tej sprawie liczy 32 strony. Sąd szczegółowo uzasadnił w nim, dlaczego nie ma podstaw do uznania zażalenia za zasadne. Zaznaczam, że sędzia odnosił się do obowiązującego stanu prawnego - tłumaczy sędzia Beata Górszczyk, rzecznik krakowskiego sądu cytowana przez "GW".

Rozstrzygnięcie sądu, które zapadło w poniedziałek, jest ostateczne i nie ma możliwości dalszego zaskarżenia go. Jednak OMZRiK w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" nie wyklucza możliwości złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło "Gazeta Wyborcza"

dynbrha

Podziel się opinią

Share
dynbrha
dynbrha
Więcej tematów