Trwa ładowanie...

Abp. Juliusz Paetz nie żyje. Tomasz Terlikowski: trzeba się modlić za jego ofiary

Abp. Juliusz Paetz nie żyje - poinformowała o tym archidiecezja poznańska. - Trzeba się teraz za niego modlić, ale modlitwa należy się także jego ofiarom - kapłanom i klerykom - mówi Wirtualnej Polsce publicysta Tomasz Terlikowski.

Share
Abp. Juliusz Paetz nie żyje. Tomasz Terlikowski: trzeba się modlić za jego ofiary
Źródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d3lfzab

- Teraz nie czas, by krytykować arcybiskupa Paetza, choć oskarżeń wobec niego nigdy nie wyjaśniono, a on sam nadal mieszkał w pobliżu archikatedry. Udzielał sakramentów, uczestniczył w liturgii. Należy mu się modlitwa, ale trzeba też się modlić za jego ofiary. Skrzywdził kapłanów i kleryków oraz poznański Kościół – mówi Tomasz Terlikowski.

I dodaje: - Należy dążyć do zakończenia sprawy oskarżeń wobec arcybiskupa. Trzeba sprawdzić, czy nadal istnieją jego lawendowe powiązania z Kościołem w Poznaniu, Łomży i Watykanie, a także wyjaśnić, dlaczego tak długo nie informowano Ojca Świętego o tym, co się dzieje.

d3lfzab

Archidiecezja poznańska poinformowała, że pogrzeb abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku zostanie ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz rodziną zmarłego.

- Decyzja dotycząca ściśle prywatnego pochówku to pokazanie, że oskarżenia wobec arcybiskupa Juliusza Paetza były prawdziwe. Tak wysoko postawionemu duchownemu przysługuje uroczysty pogrzeb i pochówek w katedrze. Kościół jednak z tego zrezygnował, by uniknąć skandalu. To z pewnością sugestia, że duchowny był winien tego, co mu zarzucano –uważa Tomasz Terlikowski.

Arcybiskup Juliusz Paetz zmarł w piątek. Miał 84 lata. Był arcybiskupem metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. Po pojawieniu się oskarżeń o molestowanie kleryków w poznańskim seminarium duchownym, zrezygnował ze stanowiska. Nie przyznał się do zarzutów. Polski Kościół nigdy nie wyjaśnił tej sprawy. Watykan zakazał duchownemu udzielania święceń i bierzmowania, a także przewodniczenia kościelnym uroczystościom. Nadal jednak uczestniczył w ważnych kościelnych uroczystościach.

d3lfzab

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przecieki ws. expose Morawieckiego. Rzecznik rządu potwierdza

d3lfzab

Podziel się opinią

Share
d3lfzab
d3lfzab
Więcej tematów