Trwa ładowanie...
d2b7n4h

Abp Gądecki odpisał na list Lubnauer. Tłumaczy jej konstytucję

W marcu przewodnicząca Nowoczesnej przesłała Episkopatowi list. Prosiła w nim o "otwarcie się na rzeczywistość" ws. aborcji. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki udzielił Lubnauer obszernej odpowiedzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Stanisław Gądecki podziękował Lubnauer za "troskę"
Abp Stanisław Gądecki podziękował Lubnauer za "troskę" (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d2b7n4h

"Nie godzimy się na zaostrzenie prawa aborcyjnego i będziemy się takim pomysłom zdecydowanie i konsekwentnie przeciwstawiać" - zaznaczyła w swoim liście z marca szefowa Nowoczesnej.

Katarzyna Lubnauer prosiła, by Kościół "otworzył się na rzeczywistość, a nie pielęgnował mity i stereotypy". Szczególnie tę część jej listu wykorzystał podczas przygotowywania odpowiedzi abp Stanisław Gądecki.

Duchowny zauważył, że podziela jej przekonanie. I wytłumaczył, że "najnowsze osiągnięcia nauki dowodzą jednoznacznie, że w życiu człowieka nie ma – poza chwilą poczęcia – drugiego momentu, który można by uznać za początek istnienia człowieka". "Historii nie da się cofnąć, tzn. nie wolno zamykać oczu na rozwój nauki" - zaznaczył.

d2b7n4h

Zobacz także: Krzyże w urzędach. "Traktuje się je jak miecze i młotki”

Abp Gądecki podkreślił, że Kościół katolicki nigdy nie zawierał "kompromisu aborcyjnego". "Nawiasem mówiąc, uderza w Pani liście przekonanie, że ów polityczny kompromis nie może być naruszany jedynie przez jedną stronę, to znaczy przez obrońców prawa do życia" - zastrzegł.

Abp Gądecki punktuje Lubnauer

I dodał, że w konstytucji podkreślono zasadę "bezstronności państwa w sprawach światopoglądowych, o autonomii, niezależności i współdziałaniu między Państwem a Kościołem dla dobra człowieka i dobra wspólnego". Ale nie "neutralności", która ze względu na prześladowania, jakim poddawano Kościół w czasach PRL, źle się kojarzyła.

"Zrozumiałe jest w tym kontekście, że Kościół katolicki nie ma żadnych trudności z akceptacją konstytucyjnej zasady świeckości państwa, skoro jej rozumienie i terminologia zostały zaczerpnięte wprost z jego własnych dokumentów" - wyjaśnił Lubnauer abp Stanisław Gądecki.

Duchowny podziękował Lubnauer za "przypomnienie mu, jak bardzo ważne jest publiczne zabieranie głosu przez przedstawicieli Kościoła katolickiego". "Mam nadzieję, że w naszej wspólnej trosce o prawa człowieka pewnego dnia będziemy po tej samej stronie" - uznał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2b7n4h

Podziel się opinią

Share
d2b7n4h
d2b7n4h
Więcej tematów