Abp Dziwisz: dziedzictwo Jana Pawła II - szacunek dla człowieka
Arcybiskup Stanisław Dziwisz, mówiąc w Warszawie o przygotowaniach do obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II, podkreślił, że Jego dziedzictwo to szacunek dla każdego człowieka.
Metropolita krakowski, który jeszcze w marcu ma otrzymać kapelusz kardynalski, mówił dziennikarzom na konferencji prasowej z okazji 335. zebrania plenarnego Episkopatu Polski o przesłaniu biskupów do narodu z okazji "pierwszej rocznicy przejścia Ojca Świętego do Domu Ojca".
Mamy w rękach - powiedział abp Dziwisz - dziedzictwo Jana Pawła II: szacunek do każdego człowieka. To mogę powiedzieć jako świadek: nigdy nie mówił źle o nikim. Każdego wysłuchał, co nie znaczy, że się utożsamiał z jego opinią.
Jan Paweł II - dodał abp Dziwisz - zostawił ogromną doktrynę, dzieła literackie, ale przede wszystkim zostawił nam charyzmatyczną postać, która do dziś na nas oddziałuje.
Przesłanie biskupów, które o tym wszystkim przypomina, będzie czytane 2 kwietnia we wszystkich polskich kościołach.
Naród polski - powiedział kard. Dziwisz - pragnie jeszcze raz okazać miłość, wdzięczność i pamięć Ojcu Świętemu, który odszedł od nas, ale jednocześnie jest z nami.
Metropolita krakowski zapowiedział, że 1 kwietnia nastąpi zamknięcie diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Wyraził wdzięczność swoim współpracownikom, którzy wykonali wielką pracę przesłuchując wiele osób, przygotowując dokumenty, które zostaną uroczyście podpisane 1 kwietnia.
Jak powiedział abp Dziwisz, proces beatyfikacyjny w Watykanie potrwa niewątpliwie dłużej.
2 kwietnia odbędzie się msza święta w Łagiewnikach. To tam - przypomniał abp Dzwisz - gdzie papież polecił Polskę i świat miłosierdziu Bożemu w czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.
Jest to miejsce - podkreślił b. sekretarz osobisty Jana Pawła II - z którym był bardzo związany, uświęcone ostatnim jego pobytem. Papież sam wspominał, jak w czasie II wojny światowej chodził do tego sanktuarium w drewniakach.
Abp Dziwisz zapowiedział też, że tego samego dnia po południu młodzież Krakowa, akademicka i nie tylko, będzie chciała okazać miłość do Jana Pawła II, przechodząc od kolegiaty Św. Anny drogę krzyżową pod "okno papieskie" w pałacu arcybiskupim.
Ksiądz metropolita przekazał "apel i prośbę" młodzieży krakowskiej, aby jeszcze raz, w rocznicę śmierci papieża, każdy przypiął białą wstążeczkę: białą wstążeczkę wdzięczności, a nie żałoby.
Jak zapowiedział, podczas drogi krzyżowej wierni w Krakowie usłyszą głos papieża Benedykta XVI, który będzie przemawiał do młodzieży rzymskiej na placu Św. Piotra. Włoska telewizja zaoferowała przekazanie tego wystąpienia do Polski, gdy krakowska młodzież zgromadzi się pod papieskim oknem.
Abp Dziwisz przypomniał słowa wypowiedziane przez papieża na łożu śmierci, gdy młodzież przyszła pod jego okna na placu św. Piotra: "szukałem ich, a teraz oni przyszli do mnie".