Trwa ładowanie...
d1uv1sv

Abp Canterbury za prawem do noszenia islamskich zasłon twarzy

Anglikański arcybiskup Canterbury
Rowan Williams powiedział, że jest przeciwny regulowaniu
przez rząd sprawy noszenia zasłon twarzy przez muzułmanki czy też
krzyżyków przez chrześcijan.

d1uv1sv
d1uv1sv

Sprawa symboli religijnych znalazła się w Wielkiej Brytanii w polu uwagi, gdy były szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw, obecnie przewodniczący Izby Gmin, stwierdził, że muzułmanki otulone w pełni swymi zasłonami utrudniają społeczne życie. Powiedział, że wolałby, aby muzułmanki ich nie nosiły, ponieważ zasłony te są odbierane jako ostentacyjne zaznaczanie odrębności. Przywódcy licznej na Wyspach Brytyjskich społeczności muzułmańskiej natychmiast oskarżyli władze o destabilizację i tak już napiętych stosunków międzyetnicznych.

Ideał społeczeństwa, w którym nie dostrzegałoby się żadnych widocznych publicznie symboli religijnych - krzyżyków na szyi, pejsów, turbanów czy zasłon twarzy - jest politycznie niebezpieczny- powiedział abp Williams, który stoi na czele Kościoła anglikańskiego, zrzeszającego na świecie 77 mln wiernych.

Ideał ten zakłada, że "na pierwszy plan w społeczeństwie wysuwa się centralna polityczna 'władza udzielająca zezwoleń'", która wykorzystuje wszystkie potrzebne do tego środki, aby urabiać moralność publiczną" - napisał abp Williams w artykule opublikowanym w dzienniku "Times".

"Przysłowiowy gość z Marsa mógłby sobie wyobrazić, że największym bezpośrednim zagrożeniem dla brytyjskiego społeczeństwa jest wojna religijna, podsycana przez +szkoły wiary+, zagrzewane do boju przez tysiące okutanych w chusty kobiet i ławę biskupów w Izbie Lordów" - zauważył abp Williams.

d1uv1sv

W ubiegłym tygodniu brytyjski sąd pracy uznał, że nie doszło do dyskryminacji, kiedy kierownictwo szkoły nakazało asystentce nauczyciela zdejmowanie w pracy islamskiej zasłony.

Wcześniej pracownica obsługi naziemnej British Airways została odesłana do domu za odmowę schowania krzyżyka pod uniform. Po tym wydarzeniu konserwatywna deputowana Ann Widdecombe, znana ze swego nawrócenia na katolicyzm, powiedziała telewizji BBC: "Dlaczego, do diabła, jeśli pracownicom BA wolno nosić chusty - a to im wolno, jeśli wolno nosić turbany, jeśli wolno nosić stalowe sikhijskie bransolety i są one noszone, to dlaczego tylko chrześcijanin nie może nosić krzyżyka?".

d1uv1sv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uv1sv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj