Aborcja w Trybunale Konstytucyjnym. Julia Przyłębska rezygnuje, jest nowy sędzia sprawozdawca

Prezes Trybunału Konstytucyjnego po cichu zrezygnowała z roli sprawozdawcy w sprawie aborcyjnej. Julię Przyłębską ma zastąpić Justyn Piskorski. To sędzia wybrany przez PiS, który znany jest z ultrakonserwatywnych poglądów - ustalił Onet.

Aborcja w Trybunale Konstytucyjnym. Julia Przyłębska rezygnuje, jest nowy sędzia sprawozdawca
Źródło zdjęć: © East News | ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów zezwalających na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenie płodu złożyła grupa 100 posłów. Autorem inicjatywy był poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Jak deklarowała prezes Julia Przyłębska, Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy sprawę w pełnym składzie. Ale w międzyczasie zrezygnowała z roli sprawozdawcy. Nowym został sędzia Justyn Piskorski. To prawnik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Został wybrany do TK przez PiS. Znany jest z bardzo konserwatywnych i religijnych przekonań.

Trybunał Konstytucyjny potwierdził zamianę sprawozdawcy, ale odmówił wyjaśnień.

"Są dwie możliwości (...) Albo Przyłębska uznała, że materia prawna jest dla niej zbyt skomplikowana i pracochłonna, albo też zrozumiała, jakie ryzyko polityczne niesie to orzeczenie. Bez względu na to, jaka zapadnie decyzja, będzie bardzo wielu niezadowolonych" - twierdzi informator Onetu. Dodał, że Piskorski został wybrany, bo "jego poglądy są znane, ma warsztat prawny i wiadomo, jaki projekt orzeczenia przygotuje".

Aborcja w TK. Przyłębska miała być sprawozdawcą

Wcześniej Julia Przyłębska mówiła publicznie, że przewodniczącym składu będzie wiceprezes TK Mariusz Muszyński, a ona sprawozdawcą.

- Na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień. Apeluję do opinii publicznej, aby spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcie. Nadmierne emocje w takich sprawach zawsze przeszkadzają - tłumaczyła.

Wniosek ws. aborcji złożyła grupa ponad stu posłów z PiS, Kukiz’15, koła Wolni i Solidarni oraz niezrzeszonych. Chcą, aby TK zbadał zgodnością z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na upośledzenie płodu lub ciężką chorobę zagrażającą jego życiu.

Chodzi o art. 30 Konstytucji mówiący o przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, art. 32 dotyczący równego traktowania przez władze publiczne oraz art. 38 gwarantujący prawną ochronę życia dla każdego człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Biskup Tadeusz Pieronek: Kościół powinien zająć się tym do czego został stworzony

Źródło artykułu:WP Wiadomości
aborcjapistrybunał konstytucyjny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (555)