Trwa ładowanie...
d4iwe93

Aborcja w Polsce. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Wielu może zaskoczyć

Spór o aborcję w Polsce wciąż trwa. Najnowszy sondaż pokazuje opinie na ten temat. Osobno spytano o możliwość przerwania ciąży w przypadku stwierdzenia u płodu trisomii 21, czyli zespołu Downa.
Share
Aborcja w Polsce. Najnowszy sondaż
Aborcja w Polsce. Najnowszy sondażŹródło: PAP
d4iwe93

Według najnowszego sondażu CBOS-u większość ankietowanych uważa, że przerywanie ciąży nie powinno być dozwolone, gdy kobieta jest w ciężkiej sytuacji materialnej. Tak uważa 69 proc. 20 proc. jest przeciwnego zdania. Podobnie jest w przypadku chęci przerwania ciąży z uwagi na trudną sytuację osobistą. W tym przypadku to 70 proc. badanych wobec 18 proc. 73 proc. respondentów jest zdania, że nie powinno być zgody na aborcję, gdy kobieta po prostu nie chce mieć dziecka. W tym przypadku 18 proc. uważa przeciwnie.

Uwzględniając to, jak respondenci odnieśli się do wszystkich wymienionych okoliczności przerywania ciąży, można powiedzieć, że 14 proc. Polaków jest za pełną liberalizacją prawa w tej dziedzinie, a 3 proc. za całkowitym zakazem aborcji.

Zgodnie z opinią większości badanych prawo powinno dopuszczać przerwanie ciąży w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki. Takiego zdania jest 86 proc. ankietowanych wobec 8 proc. będących przeciwnego zdania. 79 proc. ankietowanych uważa, że aborcja powinna być dozwolona, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. W tej sytuacji 12 proc. uważa przeciwnie.

d4iwe93

Za przerwaniem ciąży, gdy badania prenatalne wskazują, że płód jest obarczony nieuleczalną chorobą prowadzącą do śmierci opowiedziało się 75 proc. respondentów wobec 14 proc., które są przeciwnego zdania. W sytuacji, gdy wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone 64 proc. badanych uważa, że aborcja powinna być dozwolona, 22 proc. jest przeciwna.

Aborcja w przypadku zespołu Downa

Dużo bardziej podzielone są głosy w przypadku stwierdzenia u płodu trisomii 21, czyli zespołu Downa. 46 proc. badanych uważa, że aborcja w takich okolicznościach nie powinna być dozwolona, zaś za dopuszczalnością aborcji opowiedziało się 38 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 5 do 15 listopada 2020 roku.

d4iwe93

Zgrzyt w PO ws. aborcji. Grzegorz Schetyna tłumaczy się ze swoich słów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iwe93

Podziel się opinią

Share
d4iwe93
d4iwe93
Więcej tematów