PolskaAborcja na życzenie? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć

Aborcja na życzenie? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć

Dwa komitety zbierają podpisy: jeden postuluje zakaz aborcji także, gdy płód jest uszkodzony. Drugi chce zliberalizować przepisy i zezwolić na usunięcie ciąży do 12 tygodnia. Z sondażu IPSOS dla OKO.press wynika jednak, że największa grupa Polaków chce, by ustawa pozostała bez zmian.

Aborcja na życzenie? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Katarzyna Bogdańska

41 proc. chce, by nic w ustawie antyaborcyjnej nie zmieniać, 40 proc. chciałoby, żeby ustawa została zliberalizowana. Jedynie 11 proc. chciałoby ustawę zaostrzyć.

Za liberalizacją opowiedziało się: 49 proc. zwolenników PO, 47 proc. zwolenników Kukiz’15, 46 proc. zwolenników Nowoczesnej i 26 proc. zwolenników PiS.

Za dostępem do aborcji z powodu trudnej sytuacji kobiety są głównie osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym - wynika z sondażu.

Ponad 1000 aborcji

W 2016 r. w szpitalach wykonano 1098 legalnych zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej w większości w wyniku badań prenatalnych - wynika z danych przekazanych PAP przez ministerstwo zdrowia. Najwięcej aborcji wykonano na Mazowszu, a najmniej na Podkarpaciu.

W 2016 r. w szpitalach przeprowadzono 1098 zabiegów przerwania ciąży, o 54 więcej niż w roku wcześniejszym.

Większość aborcji wykonano w wyniku badań prenatalnych - 1042 - podał resort. Z powodu zagrożenia zdrowia matki wykonano 55 zabiegów, jeden raz przerwano ciążę powstałą w następstwie czynu zabronionego.

Najwięcej zabiegów przerwania ciąży wykonano w województwach: mazowieckim (336), śląskim (120) oraz łódzkim i pomorskim (w obu po 114). Najmniej legalnych aborcji odnotowano w województwach: podkarpackim (2), lubelskim (5), lubuskim (9) i podlaskim (18).

Obowiązująca ustawa

Obowiązująca ustawa z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt czy kazirodztwo). W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Zobacz: Jak NIE sprawdzisz, czy jesteś w ciąży

Źródło: OKO.press/PAP/WP

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (690)