Trwa ładowanie...
d1xwm5c

Aborcja na życzenie? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć

Dwa komitety zbierają podpisy: jeden postuluje zakaz aborcji także, gdy płód jest uszkodzony. Drugi chce zliberalizować przepisy i zezwolić na usunięcie ciąży do 12 tygodnia. Z sondażu IPSOS dla OKO.press wynika jednak, że największa grupa Polaków chce, by ustawa pozostała bez zmian.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za zaostrzeniem przepisów jest taki sam odsetek osób młodych (25-29 lat) i najstarszych (powyżej 60 lat) - po 12 proc. (Shutterstock.com)
d1xwm5c

41 proc. chce, by nic w ustawie antyaborcyjnej nie zmieniać, 40 proc. chciałoby, żeby ustawa została zliberalizowana. Jedynie 11 proc. chciałoby ustawę zaostrzyć.

Za liberalizacją opowiedziało się: 49 proc. zwolenników PO, 47 proc. zwolenników Kukiz’15, 46 proc. zwolenników Nowoczesnej i 26 proc. zwolenników PiS.

Za dostępem do aborcji z powodu trudnej sytuacji kobiety są głównie osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym - wynika z sondażu.

d1xwm5c

Ponad 1000 aborcji

W 2016 r. w szpitalach wykonano 1098 legalnych zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej w większości w wyniku badań prenatalnych - wynika z danych przekazanych PAP przez ministerstwo zdrowia. Najwięcej aborcji wykonano na Mazowszu, a najmniej na Podkarpaciu.

W 2016 r. w szpitalach przeprowadzono 1098 zabiegów przerwania ciąży, o 54 więcej niż w roku wcześniejszym.

d1xwm5c

Większość aborcji wykonano w wyniku badań prenatalnych - 1042 - podał resort. Z powodu zagrożenia zdrowia matki wykonano 55 zabiegów, jeden raz przerwano ciążę powstałą w następstwie czynu zabronionego.

Najwięcej zabiegów przerwania ciąży wykonano w województwach: mazowieckim (336), śląskim (120) oraz łódzkim i pomorskim (w obu po 114). Najmniej legalnych aborcji odnotowano w województwach: podkarpackim (2), lubelskim (5), lubuskim (9) i podlaskim (18).

Obowiązująca ustawa

Obowiązująca ustawa z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt czy kazirodztwo). W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

d1xwm5c

Zobacz: Jak NIE sprawdzisz, czy jesteś w ciąży

Źródło: OKO.press/PAP/WP

d1xwm5c

Podziel się opinią

Share

d1xwm5c

d1xwm5c
Więcej tematów