Trwa ładowanie...

Aborcja na życzenie? Rzecznik Praw Dziecka: Zrzekłbym się swojej funkcji

- Jeżeli polskie prawo zostanie zmienione w taki sposób, że dozwolona będzie aborcja na życzenie, to zrzeknę się swojej funkcji - oświadczył Mikołaj Pawlak. Jak przekazał w rozmowie z PAP, dalsze funkcjonowanie urzędu nie miałoby sensu.

Aborcja na życzenie? Rzecznik Praw Dziecka: Zrzekłbym się swojej funkcji. Na zdjęciu Mikołaj Pawlak podczas składania w Sejmie sprawozdania za działalność za 2020 rok Aborcja na życzenie? Rzecznik Praw Dziecka: Zrzekłbym się swojej funkcji. Na zdjęciu Mikołaj Pawlak podczas składania w Sejmie sprawozdania za działalność za 2020 rok Źródło: Agencja FORUM, fot: Grzegorz Krzyżewski
dumogl1

Do tamtych wydarzeń wrócił Rzecznik Praw Dziecka w rozmowie z PAP. Jak podkreślił, wyrok TK to "wielki sukces", a "polskie prawo chroni życie od momentu poczęcia".

- Nigdzie nie ma prawa do zabijania, zawsze jest prawo do życia. Jako państwo mamy dołożyć wszelkich starań, żeby chronić osoby z niepełnosprawnościami. Jeśli dziecko urodzi się bardzo chore, to nie należy go eliminować, ale uśmierzyć ból i zrobić wszystko, co może obecna medycyna - stwierdził Pawlak.

Zobacz też: Przemysław Czarnek zapytany o hymn Polski. "Nie śpiewam na antenie"

Jak dodał, gdyby prawo zostało zmienione w taki sposób, że aborcja na żądanie byłaby dopuszczalna, zrzekłby się stanowiska RPD.

dumogl1

- Łamałoby to elementarne podstawy prawa, a dalsze funkcjonowanie urzędu nie miałoby sensu - tłumaczył rzecznik.

W rozmowie poruszono także kwestię planów Rzecznika Praw Dziecka na przyszłość. Jak tłumaczył, skupi się na działaniach związanych z poprawą kondycji psychicznej dzieci i młodzieży, problemie pieczy zastępczej oraz kwestiach wychowania i edukacji.

- W przyszłym roku chcemy nawiązać współpracę z uczelniami, które mają kierunki psychologiczne, pedagogiczne i prawnicze, aby pracowały nad wynikami raportu i badały ich przyczyny - zapowiedział Pawlak.

Mikołaj Pawlak jest Rzecznikiem Praw Dziecka od grudnia 2018 roku. W latach 2016-2018 był dyrektorem departamentu spraw rodzinnych i nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę. Jest absolwentem prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2011 roku został adwokatem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dumogl1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dumogl1
Więcej tematów