Koniec z abonamentem RTV. Podano wstępny termin
Koniec obowiązku uiszczania opłaty za odbiór publicznych programów telewizyjnych i radiowych może być bliski. Sejmowa podkomisja ds. mediów i polityki audiowizualnej zajmowała się niedawno projektowaną nową ustawą medialną. Zniesienie abonamentu może nastąpić w połowie 2025 roku.
Dyskusja nad tym, czy powinniśmy płacić abonament radiowo-telewizyjny, trwa od dekad. Opłata na media była ściągana z tych, którzy zgłosili posiadanie odbiorników. Inni starali się uniknąć takich kosztów i zastanawiali się, czy przyjdą do nich kontrolerzy, by sprawdzić, czy w domu jest telewizor.
Teraz, jak donosi "Super Express", do polskiego prawa wdrożony ma być Europejski Akt o Wolności Mediów, co w efekcie ma doprowadzić do wprowadzenia nowych zasad ich finansowania. Polskie Radio i TVP mają być dotowane z budżetu państwa.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Sławomir Rogowski poinformował, że w ramach nowelizacji ustawy zlikwidowana zostaną Rada Mediów Narodowych i opłaty abonamentowe. Wówczas pieniądze na media publiczne przekazywane będą z państwowej kasy, czyli z podatków obywateli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Resort kultury analizuje teraz zebrane w konsultacjach uwagi do projektu ustawy. Wnioski zawarte zostaną w raporcie z konsultacji społecznych, który przedstawiony będzie jeszcze w tym roku, pod koniec października.
Ministerstwo zajmie się potem przygotowaniem docelowego projektu ustawy wdrażającej propozycje. Następnie projekt trafi do konsultacji publicznych.
"Przewidujemy, że nowa ustawa medialna wejdzie w życie w drugiej połowie 2025 roku" - informuje Ministerstwo Kultury w odpowiedzi na pytania "Super Expressu".
To zniesie obowiązek, który w tej chwili często jest ignorowany. Teraz z opłaty zwolnione są tylko osoby w wieku powyżej 75 lat oraz emeryci z niskimi dochodami. Pozostali Polacy powinni płacić rocznie 94 zł za radio albo 194 zł za telewizor oraz radio.
Źródło: "Super Express"
Czytaj też: Przeszli przez miasto. W rękach nieśli różańce