"Fala ujawnień". Pokazali dane ws. pedofilii w Kościele

W 2023 roku, diecezje i zakony w Polsce otrzymały łącznie 82 zgłoszenia dotyczące seksualnego wykorzystania nieletnich. Z tych zgłoszeń, 35 dotyczyło ofiar, które nie ukończyły jeszcze 15. roku życia - poinformował ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ds. ochrony dzieci i młodzieży.

82 zgłoszenia w 2023 roku. Nowe dane ws. pedofilii w Kościele
82 zgłoszenia w 2023 roku. Nowe dane ws. pedofilii w Kościele
Źródło zdjęć: © PAP | Mateusz Marek
Sara Bounaoui

Ksiądz Studnicki podkreślił, że w polskim Kościele nadal obserwujemy falę ujawnień takich przypadków.

Pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele katolickim w Polsce jest dniem poświęconym modlitwie i solidarności z osobami, które doświadczyły seksualnego wykorzystania.

- Tego dnia chcemy zwrócić uwagę na fakt, że wśród nas, w społeczności Kościoła, są osoby, które zostały skrzywdzone przez seksualne wykorzystanie i które przez lata zmagają się z jego konsekwencjami. Poprzez naszą modlitwę i post chcemy im towarzyszyć na drodze do zdrowienia - powiedział ks. Studnicki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PiS podnosi wrzawę ws. napływu migrantów. Obnażono manipulację

Ksiądz Studnicki przypomniał, że pomysł na ten dzień powstał jako odpowiedź na krzywdę, której sprawcami są księża i zakonnicy. Jak zauważył, "osoby, które doświadczyły traumy w tym obszarze swojego życia, potrzebują konkretnej pomocy specjalistycznej, np. psychologicznej czy prawnej, ale często także wsparcia i towarzyszenia duchowego".

"Fala ujawnień pozwala reagować"

Ksiądz Studnicki poinformował, że z przeprowadzonej kwerendy wynika, iż "w roku 2023 do diecezji i zakonów wpłynęły 82 zgłoszenia wykorzystania seksualnego małoletnich, w tym 35 spraw dotyczyło osób poniżej 15. roku życia".

- W roku 2022 odnotowaliśmy 84 zgłoszenia, zaś w 2021 r. - 155 zgłoszeń - przypomniał kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zaznaczył, że "w Kościele w Polsce wciąż mamy do czynienia z falą ujawnień, która rozpoczęła się w 2019 roku".

Zauważył również, że "około 1/4 obecnych zgłoszeń to są sytuacje dziejące się obecnie". - Fala ujawnień jest czymś pozytywnym, bo pozwala reagować na zło i udzielić pomocy skrzywdzonym. Natomiast bardzo przygnębiającym jest fakt, że tak znaczny procent przestępstw miał miejsce w ostatnich latach - zaznaczył.

Szczegółowy raport w marcu

- Te dane pokazują, że dramat wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele to nie jest tylko przeszłość, ale wyzwanie, które stoi przed nami do przepracowania - ocenił ks. Studnicki. Przyznał, że "u postaw wielu przestępstw jest bardzo duża niedojrzałość psychoseksualna sprawców, a to oznacza, że problem jest dużo bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać".

- Szczegółowa analiza danych za 2023 rok przeprowadzona przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zostanie opublikowana w połowie marca - zapowiedział kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (150)