Trwa ładowanie...
dsa9maj

77 proc. Niemców obawia się rychłego zamachu terrorystycznego

• 77 proc. Niemców uważa, że ich kraj będzie wkrótce celem ataku
• Sondaż przeprowadził instytut Forschungsgruppe Wahlen na zlecenie telewizji ZDF
• Badanie wykonano po ataku 17-latka z Afganistanu, który siekierą i nożem ranił w poniedziałek 5 osób
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
77 proc. Niemców obawia się rychłego zamachu terrorystycznego
(AFP, Fot: John MACDOUGALL)
dsa9maj

Reuters zauważa, że w zeszłym tygodniu, czyli jeszcze przed atakiem, odsetek badanych obawiających się ataku w Niemczech był o osiem punktów procentowych mniejszy niż obecnie.

Według wyników piątkowego sondażu 20 proc. ankietowanych nie przewiduje jednak zamachu terrorystycznego w niedalekiej przyszłości. Badanie wykazało również, że 59 proc. ankietowanych jest zdania, iż przedsięwzięto wystarczające kroki, by zapewnić bezpieczeństwo.

W sondażu, przeprowadzonym przez instytut Forschungsgruppe Wahlen na zlecenie telewizji ZDF, o opinię poproszono 1271 osób. Badanie przeprowadzono w ciągu trzech dni po poniedziałkowym zamachu.

dsa9maj

Polska na wojnie z IS. 79 proc. osób obawia się zamachu w naszym kraju

Do lęku przed atakami terrorystycznymi przyznają się też Polacy. Ponad połowa badanych (52 proc.) w sondażu CBOS uważa, że Polska powinna wspomóc kraje walczące z tzw. Państwem Islamskim. Ale zdecydowana większość osób (79 proc.) obawia się też, że udział Polski w działaniach przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu może spowodować ataki terrorystyczne fundamentalistów muzułmańskich w naszym kraju. Ponadto 73 proc. badanych uważa, że Polska nie powinna angażować się militarnie w walkę z ISIS.

Zwolennikiem takiego zaangażowania jest jedynie co piąty badany (20 proc.), a 7 proc. respondentów nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Jak podkreśla CBOS, poczucie zagrożenia atakami, w związku z zaangażowaniem Polski w operację przeciwko ISIS, jest znacznie wyższe niż notowane w latach 2007-2008 w odniesieniu do udziału Polski w operacjach militarnych w Iraku i Afganistanie.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach od 30 czerwca do 7 lipca tego roku na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

dsa9maj

Podziel się opinią

Share
dsa9maj
dsa9maj
Więcej tematów