66% Polaków zadowolonych z członkostwa w UE
Dwie trzecie Polaków pozytywnie
ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania
jest 8% badanych, a 22% uważa, że członkostwo w UE nie
jest ani niczym dobrym, ani złym - wynika z lipcowego sondażu TNS OBOP.
27.07.2006 | aktual.: 27.07.2006 16:05
W porównaniu z czerwcowym sondażem poparcie dla członkostwa w UE spadło o 2%, a o 5% zwiększył się natomiast odsetek osób, którzy uznają członkostwo w UE ani za coś dobrego, ani za złego. Nie zmieniła się natomiast liczba osób, które negatywnie oceniają członkostwo w Unii.
Z lipcowego sondażu wynika, że 73% Polaków uważa, że członkostwo naszego kraju w UE nie wpłynęło na ich życie. Przeciwnego zdania jest co czwarty ankietowany. Dla 18% Polaków życie zmieniło się na korzyść, a dla 7% - na niekorzyść. W czerwcu obojętnie wpływ UE na swoje życie oceniło 71% badanych, a 27% było przeciwnego zdania.
Najlepiej członkostwo oceniają osoby z wyższym wykształceniem (82%), mający dobrą sytuację materialną (74%) oraz interesujący się polityką (84%).
Najbardziej zadowolone z członkostwa są osoby młode. 73% badanych w wieku 15-19 lat i 71% w wieku 20-29 lat pozytywnie ocenia członkostwo w UE.
Według TNS OBOP, 61% Polaków jest zdania, że przystąpienie Polski do UE wpłynęło na sytuację naszego kraju. Połowa ankietowanych ocenia te zmiany pozytywnie, a co dziesiąty respondent uważa, że nastąpiły zmiany na gorsze. 31% Polaków nie dostrzega natomiast w naszym kraju żadnych zmian związanych z przynależnością do UE.
63% Polaków uważa, że członkostwo Polski w UE ma wpływ na pozycję naszego kraju na świecie. Ponad połowa ankietowanych ocenia ten wpływ pozytywnie, a jedynie 6% - negatywnie. 30% badanych nie zauważa tu żadnych zmian.
Sondaż przeprowadzono w dniach 6-10 lipca na 1004-osobowej reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.