64% Polaków za niezależnością NBP
64% Polaków twierdzi, że Narodowy Bank Polski powinien pozostać instytucją niezależną - wynika z badań opublikowanych na stronach internetowych tej instytucji. Przeciwnego zdania jest 22% respondentów, a 14% nie ma zdania na ten temat.
Poparcie dla niezależności NBP wyrażają głównie najmłodsi respondenci, w wieku 18-24 lata. W tej grupie poparcie dla niezależności wynosi 78%. W grupie powyżej 60 lat, prawie połowa badanych jest przeciwnego zdania.
Najwięcej osób popierających niezależność banku centralnego jest w grupach osób z wykształceniem powyżej podstawowego: zawodowym, średnim i wyższym.
Większość ankietowanych jest także przeciwnych rozszerzeniu składu Rady Polityki Pieniężnej o dodatkowych członków. 64% respondentów uważa, że nie pomoże to polskiej gospodarce.
Wyniki opublikowane przez Narodowy Bank Polski wykazują, że większość Polaków sprzeciwia się poselskim projektom poszerzającym skład Rady Polityki Pieniężnej i zmieniającym cel działania RPP.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że nie poprze żadnych ustaw zmieniających konstytucyjne usytuowanie Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Projekty - poza rządowym dostosowującym prawo do norm Unii Europejskiej - określił jako dyskusyjne.
Około godziny 15.30 prezydent Aleksander Kwaśniewski spotka się z członkami Rady Polityki Pieniężnej. W zeszłym tygodniu podjął się mediacji między rządem a Radą. Prezydent zapowiedział to po spotkaniu Rady Gabinetowej, która dyskutowała o sytuacji gospodarczej w kontekście polityki kursowej i pieniężnej.(an)