Trwa ładowanie...
d2gqg1p

64% Polaków za niezależnością NBP

64% Polaków twierdzi, że Narodowy Bank Polski powinien pozostać instytucją niezależną - wynika z badań opublikowanych na stronach internetowych tej instytucji. Przeciwnego zdania jest 22% respondentów, a 14% nie ma zdania na ten temat.

d2gqg1p
d2gqg1p

Poparcie dla niezależności NBP wyrażają głównie najmłodsi respondenci, w wieku 18-24 lata. W tej grupie poparcie dla niezależności wynosi 78%. W grupie powyżej 60 lat, prawie połowa badanych jest przeciwnego zdania.

Najwięcej osób popierających niezależność banku centralnego jest w grupach osób z wykształceniem powyżej podstawowego: zawodowym, średnim i wyższym.

Większość ankietowanych jest także przeciwnych rozszerzeniu składu Rady Polityki Pieniężnej o dodatkowych członków. 64% respondentów uważa, że nie pomoże to polskiej gospodarce.

Wyniki opublikowane przez Narodowy Bank Polski wykazują, że większość Polaków sprzeciwia się poselskim projektom poszerzającym skład Rady Polityki Pieniężnej i zmieniającym cel działania RPP.

d2gqg1p

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział, że nie poprze żadnych ustaw zmieniających konstytucyjne usytuowanie Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Projekty - poza rządowym dostosowującym prawo do norm Unii Europejskiej - określił jako dyskusyjne.

Około godziny 15.30 prezydent Aleksander Kwaśniewski spotka się z członkami Rady Polityki Pieniężnej. W zeszłym tygodniu podjął się mediacji między rządem a Radą. Prezydent zapowiedział to po spotkaniu Rady Gabinetowej, która dyskutowała o sytuacji gospodarczej w kontekście polityki kursowej i pieniężnej.(an)

d2gqg1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gqg1p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj