63% Polaków chce komisji śledczej ws. afery gruntowej
63% Polaków uważa, że powinna powstać komisja śledcza do wyjaśnienia tzw. afery gruntowej w resorcie rolnictwa; 56% chciałoby, by komisja śledcza zajęła się samobójczą śmiercią Barbary Blidy - wynika z sondażu CBOS. CBOS przeprowadził badanie przed decyzją o samorozwiązaniu Sejmu.
Ogólne przekonanie, że tylko komisje śledcze powołane przez Sejm będą w stanie ujawnić i wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez prokuraturę, ABW i CBA, wyraziło 57% badanych. Przeciwnego zdania było 23% ankietowanych, a 20% nie umiało tego ocenić.
Wiara w skuteczność komisji śledczych w tym zakresie jest powszechna wśród potencjalnych wyborców LiD (76%) i PO (70%). Również 58% sympatyków PSL jest zdania, że komisje śledcze byłyby w stanie wyjaśnić ewentualne nieprawidłowości w działaniach prokuratury, ABW i CBA. Opinię tę podzieliło też 51% zwolenników PiS (36% tej grupy było przeciwnego zdania). CBOS nie podał wyników dla elektoratów innych partii - Samoobrony i LPR.
Na pytanie, czy w związku z doniesieniami o nieprawidłowościach w działaniach prokuratury, CBA i ABW powinna powstać komisja śledcza do wyjaśnienia okoliczności śmierci Barbary Blidy (która popełniła samobójstwo podczas próby zatrzymania jej przez ABW), twierdząco odpowiedziało 56% badanych. 27% nie widzi takiej konieczności, a 17% nie ma zdania.
Na podobne pytanie, ale w sprawie komisji śledczej w sprawie tzw. afery gruntowej, 63% badanych odpowiedziało, że taka komisja powinna powstać. 19% było przeciwnego zdania, a 18% nie umiało tego ocenić.
Chodzi o akcję CBA w sprawie podejrzenia korupcji w resorcie rolnictwa, gdy kierował nim szef Samoobrony Andrzej Lepper. W wyniku tej operacji aresztowano dwie osoby, Lepper został odwołany ze stanowiska wicepremiera i ministra rolnictwa.
Również w tych przypadkach za powołaniem komisji śledczych opowiadają się przede wszystkim sympatycy PO (77% za komisją ws. śmierci Blidy i 81% za komisją ws. afery gruntowej) oraz LiD (odpowiednio 78% i 79%).
CBOS zwraca uwagę, że sondaż został przeprowadzony przed decyzją Sejmu o skróceniu kadencji parlamentu, a badani byli pytani także o czas powołania komisji śledczych. 48% zwolenników powołania chociaż jednej komisji śledczej uważało, że sejmowi śledczy powinni zacząć pracować jeszcze przed przedterminowymi wyborami. 39% uznało, że komisje powinien powołać nowy parlament po ewentualnych przyspieszonych wyborach, a 13% nie miało zdania.
Badani byli także pytani, czy zgadzają się lub nie z twierdzeniem, że gdyby powołano komisje śledcze przed wyborami, to byłyby one wykorzystywane do walki politycznej w kampanii wyborczej. "Tak" odpowiedziało na to pytanie 50% ankietowanych; 25% odpowiedziało "nie" i tyle samo - "trudno powiedzieć".
CBOS przeprowadził sondaż od 31 sierpnia do 4 września na liczącej 844 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.