Trwa ładowanie...
d4eq99v
agresja
16-09-2001 18:26

62 lata temu Polsce wbito nóż w plecy

62 lata temu, 17 września 1939 roku, zgodnie z
radziecko-niemieckim Paktem Ribbentrop-Mołotow, Armia
Czerwona wkroczyła w granice Polski. Związek Radziecki
złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać
do końca 1945 roku.

d4eq99v
d4eq99v

17 września nad ranem Ludowy Komisariat Spraw Zagranicznych ZSRR przekazał polskiemu ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu notę, w której stwierdzono, że państwo polskie i jego rząd przestały faktycznie istnieć. Dwie godziny później Armia Czerwona uderzyła na tyły wojsk polskich walczących z Niemcami.

Podczas inwazji Rosjanie rzucili ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i 9 armii liczących półtora miliona żołnierzy.

Polacy mogli im przeciwstawić zaledwie 300 tysięcy obrońców. Z radzieckim najeźdźcą walczyło 25 batalionów Korpusu Obrony Pogranicza. Polskie ugrupowania stoczyły ponad 40 potyczek i dwie większe bitwy. Do cięższych starć doszło pod Wilnem, Grodnem i Białymstokiem.

Do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy, łącznie z internowanymi na Litwie. Już we wrześniu 1939 roku mordowano polskich jeńców. Potem przyszły Katyń, Charków i Miednoje.

d4eq99v

Na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow uzgodniono podział stref wpływów w Europie Środkowej. W ściśle tajnym protokole dodatkowym strony zgodziły się, że granica stref interesów Niemiec i Związku Radzieckiego będzie w przybliżeniu przebiegać na linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.

Niemcy wezwały Moskwę do ataku na Polskę już na początku września 1939 r. Jednakże wówczas Armia Czerwona nie była dostatecznie przygotowana do walki. Kreml czekał na rozwój sytuacji. Gdy w połowie września Niemcy przekroczyli ustaloną linię demarkacyjną, a 16 września ambasador niemiecki von der Schulenburg zażądał od Mołotowa natychmiastowego uderzenia na Polskę, Stalin wyraził zgodę.

Rosjanie zaatakowali 17 września o godzinie trzeciej rano czasu moskiewskiego. W Polsce była szósta nad ranem. Związek Radziecki zajął część terytorium państwa polskiego zamieszkałą przez 13 milionów ludności.

Umacnianiu władzy radzieckiej towarzyszyła propaganda, podsycająca konflikty narodowościowe. Dekret Rady Najwyższej ZSRR z 29 listopada 1939 roku nakazywał traktować mieszkańców zagarniętych terytoriów jako obywateli radzieckich. Deportacje objęły, według różnych źródeł, od kilkuset do miliona obywateli polskich.

28 września 1939 roku Trzecia Rzesza i Związek Radziecki podpisały "Układ o przyjaźni i granicach", w którym dokonały nowego podziału ziem polskich. W zamian za Litwę, Stalin odstąpił Hitlerowi tereny pomiędzy Wisłą a Bugiem. Sygnatariusze stwierdzili likwidację państwa polskiego i zobowiązali się do współpracy w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych. (mp)

d4eq99v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eq99v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj