60. rocznica zwycięstwa nad faszyzmem
W Moskwie, w obecności ponad 50 delegacji
zagranicznych, odbyły się uroczystości z okazji 60.
rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Kulminacyjnym ich punktem była
defilada na Placu Czerwonym.
Wśród zaproszonych byli prezydent USA George W. Bush, Francji - Jacques Chirac, Ukrainy - Wiktor Juszczenko, a także prezydent Aleksander Kwaśniewski. Na trybunie dla zagranicznych gości był także gen. Wojciech Jaruzelski, specjalny gość prezydenta Władimira Putina.
"Zwycięska kropka"
W swym wystąpieniu przed paradą Putin oświadczył, że to Armia Czerwona postawiła "zwycięską kropkę" w II wojnie światowej. Rosyjski prezydent odnotował wkład w zwycięstwo państw koalicji antyhitlerowskiej oraz niemieckich i włoskich antyfaszystów. Podkreślił także historyczne znaczenie pojednania między Rosją i Niemcami, uznając je za jedną z największych zdobyczy powojennej Europy.
Po przemówieniu rosyjskiego przywódcy odegrano hymn państwowy, oddano salwy honorowe z dział i rozpoczęła się defilada. Przemarsz otworzyły poczty sztandarowe - żołnierze w umundurowaniu i uzbrojeniu z czasów II wojny światowej. Później przez Plac Czerwony przejechały repliki pojazdów ciężarowych ZIS-5 z czasów wojny z 2500 weteranami wojennymi. Na ciężarówkach umieszczono sztandary z nazwami frontów wojennych.
Za weteranami przemaszerowały pododdziały reprezentujące wszystkie rodzaje rosyjskich sił zbrojnych. Po defiladzie przywódcy państwowi złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a potem pozowali do wspólnej fotografii. Następnie na Kremlu Putin wydał śniadanie na cześć szefów delegacji z małżonkami.
Medal dla generała
Podczas przyjęcia prezydent Putin odznaczył Medalem 60-lecia Zwycięstwa kilku obecnych i byłych szefów państw, którzy przybyli do Moskwy na uroczystości. Wśród nich był gen. Wojciech Jaruzelski.
60. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem rosyjscy komuniści wraz z członkami innych partii radykalnych obchodzili pod portretami Stalina. Na placu przed Dworcem Białoruskim zebrało się ponad 8 tys. ich zwolenników.
Moskiewska milicja zatrzymała łącznie 80 osób - 30 działaczy rosyjskiej partii nacjonalistycznej Rodina, pikietujących ambasadę Łotwy w Moskwie, a także - prewencyjnie - ok. 50 działaczy radykalnej Partii Narodowo-Bolszewickiej.