Polska6 tys. podpisów pod kandydaturą Ireny Sendler

6 tys. podpisów pod kandydaturą Ireny Sendler

Ponad 6 tys. podpisów z Polski i ze świata
zebrano do poniedziałku w ramach akcji na rzecz przyznania w tym
roku Pokojowej Nagrody Nobla Irenie Sendler. W czasie wojny
uratowała ona z getta warszawskiego 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Kandydaturę blisko 97-letniej pani Sendler poparli do tej pory mieszkańcy Polski, Włoch, Węgier, Kuby, USA, Kanady i wielu krajów Ameryki Południowej- poinformowała Halina Marcinkowska, redaktor naczelna gazety internetowej "Forum Żydów Polskich", która organizuję akcję zbierania podpisów.

Akcja ma być prowadzona do ostatnich dni stycznia, bowiem 1 lutego upływa termin zgłaszania kandydatur do pokojowej nagrody Nobla. Zebrane podpisy zostaną przez nas wydrukowane i przekazane do Kancelarii Prezydenta, która dołączy je do listu intencyjnego adresowanego do Komitetu Noblowskiego- wyjaśniła Marcinkowska.

Jak zaznaczyła, poparcie dla Ireny Sendler jest wynikiem wspólnych wysiłków strony polskiej i izraelskiej. Podczas ubiegłorocznej wizyty w Izraelu, prezydent Lech Kaczyński rozmawiał o tej inicjatywie z wicepremierem tego kraju Szimonem Peresem - przypomniała Marcinkowska.

Na listach poparcia znalazły się do tej pory nazwiska dziennikarzy, polityków, duchownych i naukowców oraz - jak podkreśliła Marcinkowska - zwykłych ludzi. Listy nazwisk, wydrukowane i oprawione, mają zostać przekazane także pani Irenie Sendler z okazji przypadających 15 lutego jej 97. urodzin.

Irena Sendler urodziła się w 1910 roku w Otwocku. Przed wojną była pracownikiem opieki społecznej. Gdy powstało getto w Warszawie, władze niemieckie nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów. Zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Sendler przebierała się więc za pielęgniarkę i razem ze współpracownikami nosiła do getta jedzenie, leki i pieniądze.

Od 1942 roku kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom działającą w ramach konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota". Kiedy w drugiej połowie 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, Irena Sendler zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z getta. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Uratowano w ten sposób 2500 dzieci.

Pod koniec 1943 r. Irenę Sendler aresztowało gestapo. Została skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi wpłaconemu przez "Żegotę", została rozstrzelana tylko "na papierze". Do końca wojny ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. Przechowywana w zakopanych w ziemi butelkach, razem z pieniędzmi "Żegoty", dokumentacja dzieci przemyconych z getta przetrwała wojnę.

Po wojnie pracowała w wydziale opieki miasta stołecznego Warszawy, przyczyniając się do tworzenia domów dziecka i domów starców dla osób osieroconych w czasie wojny. Była też szefową departamentu szkolnictwa medycznego w Ministerstwie Zdrowia, gdzie zabiegała o tworzenie ponadpodstawowych szkół pielęgniarskich dla dziewcząt.

W 1965 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendler tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, a w 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. Mieszka w Warszawie.

Szczegółowe informacje o Irenie Sendler i akcji zbierania podpisów poparcia są zamieszczone na stronie internetowej (wersja polska).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)