Trwa ładowanie...
d20l21g

6 elektrowni atomowych na trasie huraganu

Huragan Florence ma w piątek rano uderzyć we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W czterech stanach ogłoszono stan wyjątkowy, ewakuowano ok. 1,5 mln osób. Jak donosi CNN, na drodze żywiołu znajduje się sześć elektrowni jądrowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Huragan Florence widziany ze stacji kosmicznej
Huragan Florence widziany ze stacji kosmicznej (East News, Fot: HO/NASA/AFP)
d20l21g

Wszystkie elektrownie znajdują się w Północnej i Południowej Karolinie. Służby federalne uspokajają, że siłownie nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi, ale eksperci mają co do tego wątpliwości. Zwracają uwagę, że najbardziej narażone są dwie elektrownie, w Brunswick oraz Shearon, które znajdują się w Północnej Karolinie. To najbliżej miejsca, gdzie uderzy huragan Florence.

- Te elektrownie są utwardzone, a po drugie mają zapasowe generatory mocy. Oczywiście monitorujemy sytuację, ale w tej chwili nie to nas najbardziej zajmuje - uspokaja Jeff Byard z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Powtórka z Fukushimy?

d20l21g

Naukowców niepokoi szczególnie elektrownia Brunswick. Twierdzą, że może nie wytrzymać skutków powodzi. Podkreślają, że nie wiadomo, w jaki sposób siłownia jest zabezpieczona przed powodzią oraz czy jej instalacje zostały zmodernizowane. Eksperci powołują się na raport z 2012 r., w którym Duke Energy zarządzająca eletrownią przyznała, że brakuje w niej barier przeciwpowodziowych.

- Siłownia w Brunwick jest gotowa na huragan. Sprawdziliśmy jej zabezpieczenia przed sztormem i nie ma powodu do obaw. Spełnia wszystkie nasze wymagania - powiedział Roger Hannah, rzecznik NCR, amerykańskiego urzędu dozoru jądrowego.

Niepokój dotyczący bezpieczeństwa elektrowni atomowych spowodowany jest tragicznymi wydarzeniami z 2011 roku w Japonii, gdzie po trzęsieniu ziemi i tsunami uszkodzona została elektrownia Fukushima, co doprowadziło do poważnego skażenia radioaktywnego.

Źródło: CNN

d20l21g

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d20l21g

d20l21g
d20l21g
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów