Trwa ładowanie...
d3tc8du

55. rocznica sakry biskupiej Stefana Wyszyńskiego

W sobotę, 12 maja, mija 55. rocznica konsekracji
Stefana Wyszyńskiego na biskupa lubelskiego.

d3tc8du
d3tc8du

Jesienią 1948 roku biskup Wyszyński, po śmierci dotychczasowego prymasa kardynała Augusta Hlonda, został prymasem Polski.

Jak podkreśla prof. Stanisław Wilk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierowanie kościołem w polskiej powojennej rzeczywistości nie było łatwe. Kościół potrzebował człowieka, który w zmienionej rzeczywistości będzie inspirował i rozwijał jego różnoraką działalność - powiedział profesor.

Podkreślił, że prymas Wyszyński był zdolny do prowadzenia dialogu, ale jednocześnie był nieustępliwy w obronie istotnych wartości i praw Kościoła.

W warszawskiej archikatedrze premier Jerzy Buzek, uczestniczący w obchodach 20. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, odsłonił w sobotę tablicę pamiątkową ku czci prymasa Wyszyńskiego.

Tablica została ufundowana przez rolniczą "Solidarność" z okazji obchodów w 2001 r. Roku Kardynała Wyszyńskiego, w 100. rocznicę jego urodzin i 20. rocznicę śmierci.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" RI - Roman Wierzbicki, powiedział podczas odsłonięcia tablicy, że rejestracja związku była możliwa tylko dzięki wielkiemu wsparciu i zaangażowaniu Prymasa Tysiąclecia. (and, aso)

d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj