Trwa ładowanie...
d2jjlfe

500 plus: bezrobotni nie dostaną pieniędzy? PO proponuje zmiany

500 plus: pieniądze dostaną tylko pracujący? Platforma Obywatelska proponuje duże zmiany w programie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
500 plus: bezrobotni nie dostaną pieniędzy? PO proponuje zmiany
500 plus: bezrobotni nie dostaną pieniędzy? PO proponuje zmiany (iStock.com)
d2jjlfe

500 plus: świadczenia tylko dla pracujących

Platforma Obywatelska dąży do zmiany kryteriów na podstawia których przyznawane są pieniądze z programu Rodzina 500 plus. Partia chce, żeby świadczenia nie były przyznawane osobom bezrobotnym. Rzecznik PO Jan Grabiec w swojej wypowiedzieli oznajmił, że w następnej kadencji sejmu Platforma Obywatelska zmierza zająć się problemem dotyczącym przyznawania pieniędzy. Świadczenia na zasadzie „czy się stoi, czy się leży 500 plus się należy” doprowadzają do dysfunkcyjnej sytuacji. Szczególnie, jeżeli rodzice nie pracują, a świadczenia socjalne stanowią ich podstawowe źródło utrzymania. W ocenie rzecznika PO program powinien zostać rozszerzony i obejmować także rodziny posiadające jedno dziecko.

Przyznawanie 500 zł na dziecko

d2jjlfe

W chwili obecnej, w ramach programu Rodzina 500 plus, świadczenie wychowawcze wysokości 500 zł przysługuje miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Należy zaznaczyć, że rodziny o niskich dochodach otrzymują dodatkowo wsparcie dla pierwszego dziecka, pod warunkiem, że spełniają kryterium przeciętego miesięcznego dochodu 800 zł netto. W przypadku wychowywania również dziecka niepełnosprawnego, kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu wynosi 1200 zł netto.

Elżbieta Rafalska – Polacy potrafią gospodarować pieniędzmi

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało w czwartek opracowanie, w którym podsumowano ostatnie trzy lata działania resortu. Dokument wykazał, że od początku wprowadzenia „500 plus” do rodzin trafiło łącznie 57,8 lm zł. Program objął aż 2,46 mln rodzin. Zdaniem szefowej MRPiPS, Elżbiety Rafalskiej, przeciwnicy świadczeń usiłują przekonywać, że Polacy nie będą w stanie odpowiednio gospodarować pozyskanymi pieniędzmi. Jej zdaniem fakty mówią jednak co innego. Mniej niż 0,05% świadczeń wychowawczych wypłaconych jest w formie rzeczowej lub opłacania usług, mimo to nie zaobserwowano negatywnych zmian. Gospodarka nie tylko nie runęła na skutek programu 500 plus, ale ma się nawet lepiej, niż przed wejściem programu w życie.

d2jjlfe

Podziel się opinią

Share

d2jjlfe

d2jjlfe
Więcej tematów