Trwa ładowanie...

50-latkowie wiedzą najlepiej. Wyniki sondażu dla WP w sprawie unijnych funduszy

Pieniądze z Unii Europejskiej najbardziej interesują osoby w dojrzałym wieku. Największą wiedzą na temat dofinansowań, które należą nam się ze wspólnej unijnej kasy, wykazują się, jak wynika z sondażu, wykonanego na zlecenie Wirtualnej Polski przez United Surveys, wykazują się pięćdziesięciolatkowie.

Siedziba Unii Europejskiej w BrukseliSiedziba Unii Europejskiej w BrukseliŹródło: Getty Images,, fot: EyesWideOpen
d1zu9sl
d1zu9sl

Polacy wiedzą, że czekamy na ogromne pieniądze z Unii Europejskiej, ale z ich otrzymaniem mamy kłopoty z powodu kontrowersji i zastrzeżeń unijnych urzędników na temat praworządności w kraju rządzonym przez Prawo i Sprawiedliwość. Tymczasem mniej wiadomo jest o środkach, które do roku 2027 dostaniemy z unijnej kasy w ramach budżetu spójności. Te pieniądze wynegocjowaliśmy pod koniec 2021 roku. One z całą pewnością dotrą do nas, bo należą nam się w związku z naszymi dochodami w porównaniu z innymi krajami unijnymi.

Sondaż pokazał, że ponad 60,5 procent Polaków wie o tych pieniądzach. To 348 miliardów złotych, które wydamy na rozwój, przybliżający nas do innych krajów w unijnej wspólnocie. poprawimy za nie komunikację publiczną, zrobimy szereg inwestycji służących środowisku i stawiających na energię odnawialną, podniesiemy edukację, wyrównamy szanse wszystkich mieszkańców miast i wsi.

Choć beneficjentami będą przede wszystkim młodzi Polacy, szczególnie mieszkający w mniejszych miejscowościach i na wioskach, ich wiedza w tym zakresie wydaje się być nikła. Nic do tej pory nie słyszało o funduszu spójności aż 59,3 proc. Polaków. Żadnej orientacji nie ma 71 proc. mieszkańców wsi, a w małych miastach znajomość sprawy deklaruje zaledwie 63 proc. respondentów.

d1zu9sl

50-latkowie wiedzą najlepiej. Wyniki sondażu dla WP w sprawie unijnych funduszy

Szczegółowa wiedza o funduszach, będących efektem negocjacji zakończonych w grudniu 2021 roku, jest wprawdzie udziałem tylko 13,1 proc. ankietowanych, kolejne 27 procent coś o takich perspektywach dla polskich budżetów słyszało, ale aż 60,5 proc. wie, że to właśnie Unia będzie źródłem znaczących dotacji w najbliższych latach.

Najlepszą orientację wykazują mężczyźni w przedziale wiekowym 50-59 lat, mieszkańcy większych miast, z wyższym wykształceniem, deklarujący poglądy lewicowe. Doskonałą wiedzą wykazać mogą się zarówno pobierający zasiłek dla bezrobotnych (59 proc.), jak i osoby zarabiające od 5 tysięcy do 5999 złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sankcje dla Polski? "Macron był ewidentnie zaskoczony"

Fundusz spójności, wspierający czasowo państwa członkowskie, których produkt narodowy brutto (PNB) na jednego mieszkańca nie przekracza 90 proc. średniej w UE, przyznany na lata 2022-2027, trafiać do Polski ma do 2029 roku.

d1zu9sl

Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie WP w dniach 22-23 lipca 2022 roku metodą CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zu9sl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zu9sl
Więcej tematów