50‑latkowie wiedzą najlepiej. Wyniki sondażu dla WP w sprawie unijnych funduszy
Pieniądze z Unii Europejskiej najbardziej interesują osoby w dojrzałym wieku. Największą wiedzą na temat dofinansowań, które należą nam się ze wspólnej unijnej kasy, wykazują się, jak wynika z sondażu, wykonanego na zlecenie Wirtualnej Polski przez United Surveys, wykazują się pięćdziesięciolatkowie.
30.08.2022 | aktual.: 01.09.2022 13:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polacy wiedzą, że czekamy na ogromne pieniądze z Unii Europejskiej, ale z ich otrzymaniem mamy kłopoty z powodu kontrowersji i zastrzeżeń unijnych urzędników na temat praworządności w kraju rządzonym przez Prawo i Sprawiedliwość. Tymczasem mniej wiadomo jest o środkach, które do roku 2027 dostaniemy z unijnej kasy w ramach budżetu spójności. Te pieniądze wynegocjowaliśmy pod koniec 2021 roku. One z całą pewnością dotrą do nas, bo należą nam się w związku z naszymi dochodami w porównaniu z innymi krajami unijnymi.
Sondaż pokazał, że ponad 60,5 procent Polaków wie o tych pieniądzach. To 348 miliardów złotych, które wydamy na rozwój, przybliżający nas do innych krajów w unijnej wspólnocie. poprawimy za nie komunikację publiczną, zrobimy szereg inwestycji służących środowisku i stawiających na energię odnawialną, podniesiemy edukację, wyrównamy szanse wszystkich mieszkańców miast i wsi.
Choć beneficjentami będą przede wszystkim młodzi Polacy, szczególnie mieszkający w mniejszych miejscowościach i na wioskach, ich wiedza w tym zakresie wydaje się być nikła. Nic do tej pory nie słyszało o funduszu spójności aż 59,3 proc. Polaków. Żadnej orientacji nie ma 71 proc. mieszkańców wsi, a w małych miastach znajomość sprawy deklaruje zaledwie 63 proc. respondentów.
50-latkowie wiedzą najlepiej. Wyniki sondażu dla WP w sprawie unijnych funduszy
Szczegółowa wiedza o funduszach, będących efektem negocjacji zakończonych w grudniu 2021 roku, jest wprawdzie udziałem tylko 13,1 proc. ankietowanych, kolejne 27 procent coś o takich perspektywach dla polskich budżetów słyszało, ale aż 60,5 proc. wie, że to właśnie Unia będzie źródłem znaczących dotacji w najbliższych latach.
Najlepszą orientację wykazują mężczyźni w przedziale wiekowym 50-59 lat, mieszkańcy większych miast, z wyższym wykształceniem, deklarujący poglądy lewicowe. Doskonałą wiedzą wykazać mogą się zarówno pobierający zasiłek dla bezrobotnych (59 proc.), jak i osoby zarabiające od 5 tysięcy do 5999 złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fundusz spójności, wspierający czasowo państwa członkowskie, których produkt narodowy brutto (PNB) na jednego mieszkańca nie przekracza 90 proc. średniej w UE, przyznany na lata 2022-2027, trafiać do Polski ma do 2029 roku.
Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys na zlecenie WP w dniach 22-23 lipca 2022 roku metodą CAWI.