Niezwykłe życie Bronisława Geremka
Bronisław Geremek był jednym z architektów fundamentalnych zmian politycznych w Polsce i w Europie Środkowej. Przyczynił się do pokojowych przemian demokratycznych i do wprowadzenia zasad społeczeństwa obywatelskiego.
W latach 1950-68 należał do PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Jednak w latach 70. prof. Geremek zaliczał się już do czołowych postaci polskiej opozycji demokratycznej.
W sierpniu 1980 r. prof. Geremek związał się z ruchem społecznego protestu robotników Gdańska i został jednym z głównych ekspertów i doradców rodzącego się wówczas NSZZ "Solidarność". Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, zwolniony w 1981 roku, został doradcą zdelegalizowanej wówczas "Solidarności" i blisko współpracował z Lechem Wałęsą. Aresztowany w 1983 r. przez ówczesne władze komunistyczne, które oskarżyły go o prowadzenie nielegalnej działalności politycznej.
W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego, która przygotowała koncepcje pokojowych przemian demokratycznych w Polsce.
Na zdjęciu: przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego Bronisław Geremek przemawia na II Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ Solidarność, 1990 r.