46 posłów w sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej
W poniedziałkowym głosowaniu Sejm powołał składy osobowe komisji sejmowych. Na wtorek zaplanowano inauguracyjne posiedzenia komisji, na których mają zostać wybrane ich prezydia.
17.11.2015 | aktual.: 17.11.2015 11:54
Komisje będą zbierać się wtorek od godz. 10.00 na swych pierwszych posiedzeniach. Łącznie w Sejmie VIII kadencji pracować ma 29 komisji stałych.
W komisji finansów publicznych pracować będzie 43 posłów: 20 przedstawicieli PiS; 15 przedstawicieli PO; 4 przedstawicieli Kukiz'15; dwóch przedstawicieli Nowoczesnej; jeden PSL oraz jeden poseł niezrzeszony.
Z kolei w komisji gospodarki i rozwoju zasiądzie 42 posłów: 21 z klubu Prawa i Sprawiedliwości; 12 z klubu Platformy Obywatelskiej; czterech z klubu Kukiz'15; trzech z klubu Nowoczesnej; jeden z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden poseł niezrzeszony.
40 posłów pracować będzie w sejmowych komisjach edukacji, nauki i młodzieży; ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz polityki społecznej i rodziny, w tym 21 z klubu PiS; 12 z klubu PO; 4 z klubu Kukiz'15; 2 z klubu Nowoczesnej i jeden z klub PSL.
W komisjach administracji i spraw wewnętrznych oraz infrastruktury pracować będzie 39 posłów, w tym: 20 z klubu PiS; 12 - z klubu PO; 4 - z klubu Kukiz'15; 2 - z klubu Nowoczesna i jeden z klubu PSL.
38 posłów zasiądzie w komisji łączności z Polakami za granicą: 20 z klubu PiS; 12 z klubu PO; 4 z klubu Kukiz'15 oraz po jednym z klubu Nowoczesnej i z klubu PSL.
Z kolei w komisji zdrowia będzie 38 posłów: 20 z PiS; 9 z PO; trzech z Kukiz'15; dwóch z Nowoczesnej i jeden z PSL.
W komisji rolnictwa i rozwoju wsi będzie 32 posłów: 20 z PiS; 5 z PO; 4 z Kukiz'15, jeden z Nowoczesnej i dwóch z PSL.
Komisja obrony narodowej liczyć będzie 30 członków: 16 posłów z PiS; 8 posłów z PO; trzech posłów z Kukiz'15; dwóch posłów z Nowoczesnej i jeden poseł z PSL.
Komisje samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz sprawiedliwości i praw człowieka obradować będzie w 29-osobowym składzie: 16 posłów z klubu PiS; 8 posłów z klubu PO; po dwóch z klubu Kukiz'15 i Nowoczesnej oraz jeden z klubu PSL.
28 posłów będzie w komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki; w komisji kultury i środków przekazu oraz w komisji spraw zagranicznych: 15 przedstawicieli PiS; 8 przedstawicieli PO; po dwóch przedstawicieli Kukiz'15 i Nowoczesnej i jeden przedstawiciel PSL.
W nowej komisji do spraw energii i skarbu państwa będzie 27 posłów: 14 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości; 8 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej; dwóch przedstawicieli Kukiz'15; dwóch przedstawicieli Nowoczesnej i jeden przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tyle samo posłów pracować będzie w komisji ustawodawczej.
W komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii zasiadać będzie 19 posłów: 9 - z klubu PiS; 5 - z klubu PO; 2 - z klubu Kukiz'15; 2 - z klubu Nowoczesnej i jeden z PSL.
W 17-osobowym składzie pracować będą komisje: do spraw kontroli państwowej; do spraw petycji; gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej; mniejszości narodowych i etnicznych, odpowiedzialności konstytucyjnej; polityki senioralnej oraz regulaminowa i spraw poselskich: 9 posłów z PiS; 5 z PO i po jednym z Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.
46 posłów pracować będzie w VIII kadencji Sejmu w komisji ds. Unii Europejskiej. 23 z klubu PiS; 14 z klub PO; czterech z klubu Kukiz'15; trzech z klubu Nowoczesnej i dwóch z klub PSL.
Klub Prawa i Sprawiedliwości w komisji ds. UE reprezentować będą: Adam Abramowicz; Agata Borowiec; Tadeusz Cymański; Anita Czerwińska; Kazimierz Gołojuch; Patryka Jaki; Grzegorz Janik; Andrzej Jaworski; Izabela Kloc; Lech Kołakowski; Maks Kraczkowski; Elżbieta Kruk; Jacek Kurzępa; Joanna Lichocka; Krzysztof Lipiec; Jerzy Materna; Piotr Naimski; Łukasz Rzepecki; Lecha Sprawka; Szymon Szynkowski vel Sęk; Dominik Tarczyński; Michał Wojtkiewicz i Sławomir Zawiślak.
Z klubu Platformy Obywatelskiej w tej komisji pracować będą: b. premier Ewa Kopacz, Andrzej Czerwiński; Krzysztof Gadowski; Tomasz Głogowski; Rafał Grupiński; Marek Krząkała; Tomasz Piotr Nowak; Agnieszka Pomaska; Jacek Protasiewicz; Jakub Rutnicki; Marcin Święcicki; Rafał Trzaskowski; Mariusz Witczak i Marek Wójcik.
Ponadto w komisji unijnej zasiądzie czterech posłów klubu Kukiz'15: Piotr Apel; Wojciech Bakun; Sylwester Chruszcz i Robert Winnicki.
Marta Golbik, Michał Stasiński i Krzysztof Truskolaski będą przedstawicielami klubu Nowoczesnej, a Paweł Bejda i Andżelika Możdżanowska - klubu PSL.
Sejmowa komisja ds. UE zajmuje się m.in. sprawami związanymi z członkostwem Polski w Unii, a w szczególności zajmuje stanowiska i wyraża opinie na temat projektów aktów prawnych Unii Europejskiej, projektów umów międzynarodowych, których stroną mają być UE, a także opiniuje kandydatury na niektóre stanowiska w UE.
Zobacz także: #dziejesienazywo: Morawiecki poprze PiS? "Raczej się wstrzymam"