46 mln indyków zjedli Amerykanie w Święto Dziękczynienia
46 milionów pieczonych indyków
skonsumowali Amerykanie w dniu Święta Dziękczynienia
(Thanksgiving).
23.11.2006 | aktual.: 23.11.2006 20:45
Zobacz galerię:
Zjedli 46 mln indyków
Święto wywodzi się z obyczaju zainicjowanego w XVII wieku przez Pielgrzymów, czyli pierwszych przybyszów-założycieli przyszłych Stanów Zjednoczonych, którzy zjadali jesienią uroczystą wieczerzę po żniwach, podczas której dziękowano Bogu za udane plony.
Legenda głosi, że pierwszą taką wieczerzę Pielgrzymi zjedli z Indianami około 1620 r., prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Nowej Anglii (stany północno-wschodniego wybrzeża USA) lub w dzisiejszej Wirginii. Niektórzy historycy kwestionują, czy rzeczywiście spożyto na niej indyka.
Po powstaniu Stanów Zjednoczonych pierwszy prezydent George Washington, na wezwanie Kongresu, wydał proklamację ogłaszającą Thanksgiving świętem narodowym, w czasie którego Amerykanie składają podziękowanie Opatrzności Bożej za pomyślność i wolność, jaką stwarza im konstytucja kraju.
Jako święto na wpół religijne, Thanksgiving jest jedynym obchodzonym przez wszystkie liczne grupy etniczno-religijne zamieszkujące Amerykę. Jeśli przypada w czasie ramadanu, muzułmanie obchodzą je spożywając indyka po zachodzie słońca.
Uważane jest ono także za święto imigrantów, jednoczące przybyszów z różnych kontynentów i kultur. Przyjęło się, że dłużej osiadli w USA zapraszają tego dnia na wieczerzę do swoich domów imigrantów świeżo przybyłych, zwłaszcza samotnych, którzy nie sprowadzili jeszcze rodziny.
Według sondażu ośrodka badania opinii Rassmussen przeprowadzonego tydzień temu, 42 procent Amerykanów planowało w tym roku zjeść świątecznego indyka w domu, 41 procent u najbliższej rodziny, 8 procent w domu przyjaciół, a 5 procent w restauracji na mieście.
85 procent respondentów w sondażu odpowiedziało, że "mają za co dziękować" w tym roku.
Prezydent George Bush obchodził Thanksgiving w wakacyjnej rezydencji rządowej w Camp David w stanie Maryland. Wiceprezydent Dick Cheney - jak głosiły plotki - miał się niespodziewanie zjawić tego dnia w Bagdadzie, aby zjeść indyka z żołnierzami, ale jego biuro zdementowało te doniesienia. Bush odwiedził wojsko w Iraku w Święto Dziękczynienia w 2003 r.
Jak podał Pentagon, żołnierze w Iraku zjedli w tym roku w Thanksgiving łącznie 20 ton pieczonych indyków.
W przeddzień święta Bush tradycyjnie ułaskawił dwa białe indyki, o imionach Flyer i Fryer. Zostały one marszałkami świątecznej parady w Kalifornii, organizowanej przez korporacje Disneya. Podobne parady urządza się w wielu miastach. W szkołach dzieci prezentują sceny z pierwszej wieczerzy świątecznej, przebrane za Pielgrzymów i Indian.
Historyczni rewizjoniści i niektóre organizacje indiańskie uważają te widowiska za fałszowanie dziejów - w rzeczywistości, jak twierdzą, stosunki między pierwszymi białymi przybyszami a tubylcami były wrogie.
Tomasz Zalewski