Polska40 mln zł na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich

40 mln zł na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich". Zakłada on przekazanie na ten cel 40 mln złotych z budżetu państwa - poinformowała wiceminister kultury Agnieszka Odorowicz.

Muzeum powstanie na podstawie umowy zawartej 25 stycznia br. między ministrem kultury, prezydentem Warszawy i Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH). Obiekt zostanie zbudowany w pobliżu stołecznego pomnika Bohaterów Warszawskiego Getta.

We wtorkowej uchwale rząd zdecydował, że z budżetu państwa na budowę muzeum zostanie przekazane 40 mln złotych.

Prezydent Warszawy przeznaczył również 40 mln, Stowarzyszenie ŻIH zobowiązało się do pozyskania 20 mln od swoich darczyńców na przygotowanie ekspozycji - powiedziała wiceminister.

Poinformowała również, że w 2006 r. rozpoczną się pierwsze prace w miejscu, gdzie stanie muzeum. Według planu, budowa ma zostać ukończona w 2009 r.

Celem istnienia muzeum, jak podkreślała Odorowicz, jest udokumentowanie 800 lat życia Żydów na ziemiach polskich, a także m.in. przeciwdziałanie "transpozycji winy" czyli obarczaniu Polaków odpowiedzialnością za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej.

Utrwaliło się niestety w powszechnej opinii, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, że Polska jest i była krajem bardzo antysemickim. Musimy zdecydowanie reagować na próbę zafałszowania historii, np. na mówienie o polskich obozach śmierci, o nazistowskich obozach w Polsce - tak jakby to Polacy je tworzyli - tłumaczyła wiceminister.

Jej zdaniem, trzeba pamiętać o prześladowaniach Żydów przez Polaków i nie ukrywać, że również zbrodnie na narodzie żydowskim miały w Polsce miejsce. Należy zarazem jednak informować opinię publiczną na świecie, że przez setki lat Żydzi współżyli na tych ziemiach z Polakami w zgodzie.

Był okres w dziejach, kiedy Polska była wyjątkowo tolerancyjnym krajem. Wtedy przyjeżdżali tutaj Żydzi z całej Europy, bo tutaj byli bezpieczni, mieli swobodę wyznawania religii i praktykowania swoich obyczajów - przypomniała.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)