Trwa ładowanie...

4,5 roku więzienia w zawieszeniu dla głównego oskarżonego ws. "infoafery"

• Zapadł wyrok wobec głównego oskarżonego w tzw. infoaferze
• Andrzej M. został skazany na 4,5 roku więzienia w zawieszeniu na 8 lat
• To wyniki dobrowolnego poddania się karze, na co zgodziła się prokuratura
• Andrzej M. był uznawany za "mózg" tej jednej z największych afer ostatnich lat
• W sumie w wyniku śledztwa zatrzymano 41 osób, które usłyszały ok. 70 zarzutów

Share
4,5 roku więzienia w zawieszeniu dla głównego oskarżonego ws. "infoafery"
Źródło: WP.PL
d2mxhn2

4,5 roku więzienia w zawieszeniu na 8 lat, 93 tys. zł grzywny oraz przepadek przyjętych korzyści - to wyrok wobec Andrzeja M., głównego oskarżonego w tzw. infoaferze. To wynik dobrowolnego poddania się przez M. karze, na co zgodziła się prokuratura.

Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Warszawie wobec uznawanego za "mózg" afery b. szefa Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i KGP, który od przedstawicieli firm informatycznych wziął 1,6 mln zł i 110 tys. zł w postaci komputerów i sprzętu RTV oraz dostał obietnicę kolejnej łapówki 2,5 mln zł. Według Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie M. zasłużył na nadzwyczajne złagodzenie kary, bo w śledztwie składał obszerne wyjaśnienia i ujawnił fakty nieznane śledczym.

d2mxhn2

Sąd dodatkowo orzekł wobec oskarżonego przepadek korzyści uzyskanych z przestępstw przez niego i troje członków jego rodziny, w tym mieszkania wartości 800 tys. zł, auta, pieniędzy na kontach oraz wielu luksusowych przedmiotów AGD i RTV.

- Mimo wagi zarzutów, m.in. korupcyjnych, Andrzej M. zasłużył na nadzwyczajne złagodzenie kary, bo ujawnił okoliczności nieznane organom ścigania i wyraził skruchę - argumentował sąd. - Można uznać, że oskarżony nie popełni ponownie przestępstwa - dodał.

W głównym wątku tej jednej z największych spraw korupcyjnych - nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-2010 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez CPI - prokuratura oskarżyła osiem osób, którym grozi nawet do 12 lat więzienia.

Andrzej M. został oskarżony o 13 przestępstw, m.in. o przyjmowanie korzyści majątkowych lub ich obietnicy o wartości ponad 3,1 mln zł od Tomasza Z. z koncernu Hewlett-Packard i pranie brudnych pieniędzy. O pranie pieniędzy uzyskanych z przestępstwa oskarżono członków rodziny M. Andrzej M. i troje jego bliskich złożyli wnioski o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy - do czego sąd się przychylił. Proces oskarżonych, którzy nie poddali się karze, ruszy niebawem.

d2mxhn2

Prokuratura nie wiąże łapówek z wpływaniem przez M. na dawanie zleceń preferowanym firmom, lecz z "budowaniem przychylności" dla nich. M. został zwolniony z MSWiA w 2010 r. przez ówczesnego szefa resortu Jerzego Millera.

Wyrok jest nieprawomocny - żadna ze stron procesu nie zapowiedziała apelacji. Prok. Andrzej Michalski powiedział po wyroku, że bez wyjaśnień M. całe śledztwo byłoby bardzo utrudnione, gdyż ujawnił on nieznane wcześniej szczegóły przestępstw oraz osoby ich dokonujące. Dodał, że większość szkód wyrządzonych przez M. wyrównuje mienie zabezpieczone na poczet kar.

Apelacji nie złoży też obrońca M. mec. Jarosław Kamiński. Sam M., który dziś jest bez pracy, powiedział, że żałuje tego, co zrobił. Nie wykluczył, że pracy poszuka za granicą. Sąd po wyroku zwrócił mu paszport i cofnął zakaz opuszczania kraju. W poczet części grzywny sąd zaliczył mu 10-miesięczny pobyt w areszcie.

Także przedstawiciel Komendy Głównej Policji, która była oskarżycielem posiłkowym, nie złoży apelacji. Zapowiedział jednak proces cywilny wobec M. o wyrównanie szkody 2,6 mln zł, którą była kara UE za niekonkursowy tryb jednego z zamówień publicznych, za jakie M. odpowiadał w ówczesnej KGP.

d2mxhn2

Pierwsze osoby CBA zatrzymało w 2011 r.: M., jego żonę oraz szefa jednej z firm Janusza J., podejrzanego o wręczenie łapówki za wygraną w przetargu. Oprócz nich zarzuty usłyszeli m.in. b. wiceszef MSWiA Witold D., wiceszef GUS (odwołany zaraz potem) Krzysztof K., Monika F., naczelnik wydziału zamówień publicznych w MSZ, i przedstawiciele firm informatycznych. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, w tym MSZ i GUS. W sumie zatrzymano 41 osób, które usłyszały ok. 70 zarzutów.

d2mxhn2

Podziel się opinią

Share
d2mxhn2
d2mxhn2
Więcej tematów