Trwa ładowanie...

38% Polaków chce większościowych wyborów do Sejmu

38% Polaków chciałoby wybierać Sejm w
systemie większościowym, w którym w jednym okręgu wybierany jest
jeden poseł, 19% opowiada się za zachowaniem obowiązującego
obecnie systemu proporcjonalnego - wynika z sondażu CBOS.

38% Polaków chce większościowych wyborów do SejmuŹródło: AP
d3w80wc
d3w80wc

10% badanych opowiedziało się za wprowadzeniem systemu mieszanego, w którym część posłów wybierana jest w głosowaniu większościowym (w okręgach jednomandatowych wybierany jest jeden poseł, który uzyskał najwięcej głosów), a część - proporcjonalnie (w jednym okręgu wybieranych jest od kilku do kilkunastu posłów, a mandaty dzieli się proporcjonalnie do liczby głosów, jakie padły na listy wyborcze).

Sposób wybierania posłów nie ma znaczenia dla 14% respondentów. 19% nie umiało ustosunkować się do tej sprawy.

W porównaniu do badania sprzed roku o 9 punktów procentowych zmniejszył się odsetek osób, dla których kształt ordynacji wyborczej do Sejmu nie ma znaczenia. Zwiększyła się zaś liczba osób opowiadających się za systemem większościowym (z 36% do 38%) oraz za zachowaniem systemu proporcjonalnego (z 16% do 19%).

CBOS zwraca uwagę, że im lepiej są wykształceni badani, tym częściej mają zdanie na temat ordynacji wyborczej i uważają, że jest to sprawa, która ich dotyczy.

Wyborcy PO, PiS, LiD i PSL - podaje CBOS - najczęściej opowiadają się za systemem większościowym, a w drugiej kolejności - za proporcjonalnym. Za system większościowym opowiada się także większość badanych deklarujących zainteresowanie polityką.

CBOS przeprowadził sondaż od 10 do 14 października 2007 roku na liczącej 1385 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj