Trwa ładowanie...
d436ohv

37. rocznica stanu wojennego. Emocjonalne przemówienie Andrzeja Dudy

- Wierzę głęboko, że Polska nigdy nie zapomni o ofierze, w tym w szczególności o ofierze życia, tych, którzy wtedy polegli. Cześć ich pamięci - powiedział prezydent Andrzej Duda w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda mówił o "trudnym marszu do wolności"
Andrzej Duda mówił o "trudnym marszu do wolności" (PAP, Fot: Marcin Obara)
d436ohv

Prezydent zapalił na pl. Piłsudskiego w Warszawie Światło Wolności - symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego. Wcześniej ułożono na placu krzyż ze zniczy.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda podkreślił, że należy uczcić pamięć wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego byli prześladowani i cierpieli. - Ale także tych, którzy po prostu walczyli, a dzisiaj już ich z nami nie ma, bo przez te 37 lat, które minęło zwyczajnie odeszli - powiedział.

Prezydent podkreślił też, że tamte czasy to "trudny marsz do wolności", który "skończył się zwycięstwem roku 89, pierwszych wolnych wyborów do Senatu RP, i później dalej przemianami demokratycznymi, dzięki którym dziś mamy Polskę wolną, suwerenną, prawdziwie niepodległą, która jest naszym wielkim skarbem i w której - także dzięki tamtej ofierze - możemy się radować wolnością, swobodą i demokracją".

d436ohv

Jak dodał, "to jest to, co zawdzięczamy tamtym ludziom w tamtych chwilach". - I wierzę w to głęboko, że Polska nigdy nie zapomni o ich ofierze, w tym w szczególności o ofierze życia, tych, którzy wtedy polegli. Cześć ich pamięci - podkreślił Andrzej Duda.

Morawiecki zapalił świece

O ofiarach stanu wojennego nie zapomniał również premier Mateusz Morawiecki, który przebywa w Brukseli na szczycie UE w sprawie Brexitu. W oknie swojego gabinetu w siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli zapalił świecę pamięci o ofiarach stanu wojennego.

d436ohv

Wcześniej na wniosek premiera, przed rozpoczęciem szczytu, unijni liderzy uczcili minutą ciszy ofiary komunistycznych reżimów na całym świecie.

Kaczyński złożył kwiaty

Prezes PiS złożył z kolei m.in. kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Towarzyszyli mu wicepremier Beata Szydło, ministrowie Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski i rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Źródło: polskieradio24.pl, WP

d436ohv

Zobacz także: Wpadka Andrzeja Dudy. Barbara Nowacka: nie dojrzał do roli prezydenta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d436ohv

Podziel się opinią

Share

d436ohv

d436ohv
Więcej tematów