37. rocznica stanu wojennego. Jarosław Kaczyński na grobie ks. Jerzego Popiełuszki
W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezes PiS złożył kwiaty na grobie ks. Popiełuszki. Towarzyszyli mu współpracownicy, m.in. była premier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński i szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
13.12.2018 | aktual.: 13.12.2018 17:13
O planach prezesa PiS na uczczenie 37. rocznicy stanu wojennego poinformowała ok. godz. 13 na swoim profilu na Twitterze rzeczniczka partii Beata Mazurek. Przekazała, że o 16 prezes złoży kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki, a potem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach m.in. na grobie Ryszarda Kuklińskiego i Zbigniewa Romaszewskiego.
Prezesowi PiS towarzyszyli m.in. wicepremier Beata Szydło, ministrowie Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski i rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Ze zdjęć zamieszczonych na profilu PiS na Twitterze wynika, że Jarosław Kaczyński złożył także kwiaty na grobach byłych proboszczów parafii św. Stanisława Kostki: ks. Teofila Boguckiego i ks. prałata Zygmunta Malackiego.
Następnie prezes PiS pojawił się przed tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy Smoleńskiej.
Jarosław Kaczyński pojechał także na Powązki. Zgodnie z zapowiedzią rzeczniczki PiS złożył tam kwiaty na grobach Ryszarda Kuklińskiego i Zbigniewa Romaszewskiego, a także Jacka Kuronia.
Kolejnymi przystankami w popołudniowej rocznicowej pielgrzymce prezesa były pomniki: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Władze komunistyczne już 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.