344 mln dol. przekazał polskiej armii rząd USA
Amerykańska pomoc dla polskiej armii
wyniosła w latach 1991-2006 344 mln dolarów - poinformował w
Sejmie podsekretarz stanu w MON Marek Zająkała. O
udział USA w przebudowie i modernizacji polskiej armii pytał
poseł Jędrzej Jędrych (PiS).
Jak podkreślił Zająkała, 260 mln dolarów przekazanych zostało Polsce w formie grantów; 26 mln dolarów na szkolenia językowe, techniczne i akademickie, w których uczestniczyło około 800 żołnierzy i pracowników wojska; 1,5 mln dolarów przekazano w ramach amerykańskiego programu zwiększania zdolności państw do udziału w operacjach pokojowych, a 175 tys. dolarów w ramach programu walki z terroryzmem.
Zająkała zaznaczył jednocześnie, że w ramach grantów zawarto 65 umów na łączną kwotę 204 mln dolarów. Wyjaśnił, że "na podstawie tych środków" zakupiono m.in. systemy dowodzenia i łączności, lotnicze systemy nawigacyjne, kontenerowe stacje uzdatniania wody, sprzęt informatyczny, wyposażenie laboratorium mikrobiologicznego.
Strona amerykańska udzieliła także Polsce 100 mln dolarów pożyczki "na sfinansowanie płatności za zamówione uzbrojenie, sprzęt wojskowy i usługi nabywane na rynku amerykańskim".
Pomoc tegoroczna rządu amerykańskiego ma wynieść 30 mln dolarów, za które planuje się zakupienie bezpilotowego samolotu rozpoznawczego oraz części zamiennych do pojazdów Hammer.
Jak podkreślił Zająkała, Polska czyni starania, "aby środki były wyższe w kontekście naszej lojalności sojuszniczej", m.in. udziału wojsk polskich w Iraku oraz planowanej na 2007 rok misji wojska polskiego w Afganistanie.