Polska31 małych żółwi wróciło na łono natury

31 małych żółwi wróciło na łono natury

31 żółwi błotnych, z których każdy ma ok. 3 cm długości, wróciło na łono natury. Odchowano je w sztucznych warunkach w ramach programu ochrony doliny rzeki Ilanki koło Rzepina w Lubuskim - jednego z najcenniejszych miejsc lęgowych tych gadów w zachodniej Polsce.

Od 1999 roku program ochrony żółwi błotnych prowadzi tam dr hab. Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomagają mu leśnicy z Rzepina. Przez ponad 10 lat w niewoli odchowano prawie 230 żółwi.

Naukowiec wypuścił małe żółwie niedaleko miejsc, z których zabrał je poprzedniego lata.

- To ostatnie żółwie z tego terenu, które pierwsze miesiące życia spędziły w niewoli. Nadal będę monitorował dolinę Ilanki, lecz nie będę już zabierał jaj i młodych - powiedział Najbar.

Hodowla części żółwików w niewoli sprawiła, że zwiększył się odsetek młodych mających szanse na przeżycie. W naturalnych warunkach, najpierw jaja, a później małe żółwiki są łatwym łupem dla drapieżników, zarówno na lądzie jak i wodzie.

- Co roku, podczas monitoringu tego siedliska, odławiam 20-30 osobników z hodowli, co potwierdza, że wielu z nich udało się przetrwać. Żółwie, które jako pierwsze były wypuszczone, mierzą teraz 12-14 cm i są prawie dojrzałe płciowo - powiedział Najbar.

Tegoroczna, długa i sroga zima sprawiła, że żółwie błotne zakończyły zimową hibernację nieco później niż w latach minionych, ale szybko nadrobiły stracony czas.

Jak powiedział Najbar, są już po godach i zgodnie z naturalnym cyklem, na przełomie maja i czerwca samice złożą jaja. Nowe pokolenie żółwi przyjdzie na świat w sierpniu lub wrześniu.

Badania populacji żółwia błotnego w dolinie Ilanki przyniosły wiele ciekawych informacji o zwyczajach i życiu tych zwierząt. Okazało się, że gady spędzają zimę w zbiornikach wodnych, w dużych grupach, liczących nawet do kilkudziesięciu osobników w różnym wieku.

Dzięki obserwacjom telemetrycznym stwierdzono, że samice żółwia błotnego co roku składają jaja niemal dokładnie w tym samym miejscu i mniej więcej o tej samej porze.

Występujący w Polsce gatunek żółwia błotnego osiąga wagę do jednego kg, przy długości pancerza do 26 cm. Zwierzęta te mają oliwkowe ubarwienie z licznymi żółtymi plamkami i brunatną częścią brzuszną. Szacuje się, że w naturze żyją ponad sto lat; brak jest na ten temat precyzyjnych danych, bo wiek żółwia trudno określić.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)